Personālatlases speciālista padoms: Darba meklēšana ir kā makšķerēšana.

«Esmu aizsūtījusi savus CV uz daudzām vietām, bet atsaucības nav. Varbūt vajadzētu zvanīt uz vietām, kur konkurss nav izsludināts, lai uzzinātu, vai tomēr netiek piedāvāts darbs? Kādi būtu ieteikumi, lai telefona saruna izdotos? Esmu dzirdējusi, ka darba meklētāji jau ir uzņēmumus nomocījuši ar saviem zvaniem un sarunas tiekot vienkārši pārtrauktas, nenoklausoties līdz galam.»

Atbild WorkingDay Latvia mārketinga direktors Māris Silinieks:

Darba meklēšanu var salīdzināt ar makšķerēšanu – jo vairāk makšķeru iemests ūdenī, jo lielāka iespēja, ka pieķersies kāda zivs, bet (!) ja uz āķa būs barība, kas zivij negaršo, copes nebūs tik un tā. Protams, meklējot darbu ir jābūt aktīvam un pret pašu darba meklēšanu ir jāattiecas kā pret pilna laika darbu, tomēr pirmajā vietā ir CV un pieteikuma vēstules kvalitāte. Nesen kāda darba meklētāja man sūdzēja bēdas, ka jau gadu nevar tikt ne uz vienu darba interviju. Pārlasīju viņas CV – lai gan darba pieredze un izglītība bija nevainojama, CV tas nebija izcelts. Bija nepieciešami uzlabojumi, lai CV kļūtu pārskatāmāks un adresātam pievilcīgāks. Stundas laikā CV pārstrādājām, un jau nākamajā nedēļā viņa saņēma uzaicinājumu uz darba interviju.

Nozīmīgi atcerēties – kad ir izveidots ideāls CV, rūpīgi apsver, kam to sūtīt, jo pat vislabākais darbinieks nav vajadzīgs uzņēmumam, ja viņa prasmes nav kur pielietot. Vēlreiz piesaukšu makšķerēšanu – ja tev ir pats labākais spinings un līdakām domāts vizuļu komplekts, tu ar to neko nenoķersi dīķī, kur dzīvo tikai karūsas. Arī pašu CV un pieteikuma vēstuli ir jāpielāgo katram darba devējam un jāizceļ tieši tās prasmes un zināšanas, kuras tieši šim darba devējam būs noderīgas. Nekādā gadījumā netiražē vienādus CV uz visām vakancēm, bet rūpīgi iedziļinies darba sludinājumā izvirzītajās prasībās un uzskaitītajos pienākumos!

Jāņem vērā, ka darba devējs uz izsludināto amata konkursu var saņemt līdz pat 100 vai vairāk pieteikumiem. Sākumā viņš noliek blakus kaudzītē tos CV, kuri ir pilnībā neatbilstoši prasībām. Bet kandidātu joprojām ir pārāk daudz, lai ar viņiem visiem mēģinātu satikties darba intervijā. Tad viņš turpina atsijāt tos, kam ir vājāka pieredze, izglītība, tad tos, kuriem ir vēl kādi trūkumi CV… Rezultātā, iespējams, paliek kādi 5 CV. Vai tavs CV būs starp tiem pieciem?

Iedomājies, ka uz amata konkursu ir pieteikušies 3 kandidāti, kuru darba pieredzē ir minēts viens un tas pats uzņēmums, viens un tas pats amats, tikai dažādās nodaļās. Kurš no kandidātiem ir atbilstošākais – kuru aicināt uz darba interviju?

Kā padarīt CV pievilcīgu un ieinteresēt ar to darba devēju? CV apraksti ne tikai to, kur esi strādājis, bet arī to, ko esi paveicis, kādi ir tavi sasniegumi. Pie darba pieredzes izveido divus papildu virsrakstus – «Pienākumi» un «Sasniegumi». Īpaši detalizēti apraksti savus veicamos pienākumus un sasniegumus tai darba vietā, kurā tu guvi visatbilstošāko pieredzi amata konkursam, uz kuru tu piesakies. Apraksti visu, īpaši liekot uzsvaru uz tām prasmēm un iemaņām, kuras tev būs nepieciešamas, lai uzvarētu konkrētajā amata konkursā. Informācijas CV nevar būt par daudz – tās var būt tikai par maz. Izklāsti savus pienākumus, par ko tu biji atbildīgs, kas no tavas darbības bija atkarīgs. Sadaļā «Sasniegumi» mēģini uzveikt latvisko kautrīgumu un apraksti savus lielākos varoņdarbus. Uzraksti, ko tu savas darbības laikā būtisku paveici uzņēmumā, par ko tu saņēmi uzslavu no priekšniecības vai no kolēģiem. Kādus jaunievedumus tu ieviesi uzņēmumā, kuru rezultātā uzņēmums guva papildus peļņu vai ietaupīja laiku, vai uzlaboja klientu apkalpošanas kvalitāti. CV beigās izveido sadaļas papildus informācijai, kā «Publikācijas», «Papildus iemaņas», «Citas prasmes». Apraksti savas aizraušanās, sabiedriskās aktivitātes, dalību olimpiādēs, studentu pašpārvaldē – katra šāda informācijas kripatiņa var par tevi kaut ko pastāstīt tavam potenciālajam darba devējam kā par cilvēku un personību. Šāda informācija ir ļoti svarīga, jo darba devējs, lasot tavu CV, vēlas saprast ne tikai to, cik labs speciālists tu esi, bet arī to, cik viegli ar tevi būs ikdienā sastrādāties, kā tu spēsi iekļauties kolektīvā, cik tu esi noturīgs pret stresa situācijām vai cik tev ir labas koncentrēšanās spējas.

Kad CV ir noslīpēts līdz pilnībai, uzraksti uzrunājošu motivācijas vēstuli. Motivācijas vēstulē apraksti to, kāpēc vēlies strādāt tieši šinī uzņēmumā, ko un kāpēc uzņēmums iegūs, pieņemot tevi darbā. Nobeigumā pateicies par atvēlēto laiku tava pieteikuma izskatīšanai, novēli sekmīgu personāla atlases konkursa norisi – esi pieklājīgs un laipns, jo pieteikuma vēstule nekādā gadījumā nedrīkst būt skarbāka un sausāka, kā tu ikdienā komunicē ar cilvēkiem. Pretējā gadījumā potenciālajam darba devējam var rasties nelāgs priekšstats par tevi kā par personību.

Tagad tev ir nevainojams CV un pieteikuma vēstule. Iedod to pārlasīt pāris draugiem, lai pakoriģē stilu un gramatiku, un sūti amata konkursam. Pēc dažām dienām, kad nosūtītais pieteikums jau ir nonācis pie adresāta, vari piezvanīt un apvaicāties, vai viņi tavu CV ir saņēmuši un viss ir kārtībā. Vari arī apvaicāties, pēc cik ilga laika konkurss būs noslēdzies un kad tu varēsi uzzināt konkursa rezultātus. Taisnība, ka darba devēji no šādiem zvaniem ir noguruši un, ja konkurss ir izsludināts uz zemāku amatu, tad pieteikumu skaits ir mērāms vairākos simtos un telefons uzņēmumā ir karsts. Daudz ir atkarīgs tieši no tā, kā tu piezvanīsi, kādā tonī runāsi, vai pirms sarunas apvaicāsies par brīvu brīdi sarunai un, ja otrā galā sarunu biedrs ir steidzīgs, pajautāsi – kad tev labāk pārzvanīt. Jo mierīgāka, sirsnīgāka un garāka izvērsīsies saruna pa telefonu, jo lielāka iespēja, ka tieši tevi aicinās uz darba interviju. Labai telefonsarunai universālas «tabletes» nav. Tai ir jābūt sirsnīgai, iejūtīgai un cilvēcīgai. Ja sarunu biedrs ir steidzīgs vai sliktā omā, labāk mēģini atlikt telefonsarunu uz vēlāku laiku. No otras puses, ja tu jūti, ka, zvanot uz uzņēmumu, ar tevi runā kā ar ienaidnieku un pat neuzklausa tevi, tas varētu liecināt par iekšējo kultūru uzņēmumā. Tādā gadījumā uzdod sev jautājumu: «Vai tiešām es tik ļoti vēlos saņemt darba piedāvājumu šinī uzņēmumā? Varbūt tieši tā, kā ar mani runā pa telefonu vai darba intervijā, ar mani runās darbā katru dienu?»