Par ko darbā labāk nerunāt?
Uzturēt labas attiecības ar kolēģiem ir ļoti svarīgi, jo ar viņiem tiek pavadīta teju vai lielākā dienas daļa. Taču, kā izveidot veiksmīgas attiecības ar citiem darbiniekiem, sarunu laikā neieslīgstot dažādās detaļās par personīgo dzīvi? “Business Insider” eksperti atklāj tēmas, par kurām ar kolēģiem labāk nerunāt nemaz.
Par citu kolēģu neizdarību
Noteikti nebūs labi, ja sāksi ar kolēģiem apspriest, kurš darbinieks konkrētajā dienā vai laika posmā izdarījis mazāk nekā citi, kurš visilgāk bijis pusdienās, kurš no rīta kavējis u.c. Ja tu nekādā mērā nevari ietekmēt viņa darba stilu, ikdienas ritmu vai pat atlaist no darba, šāda veida sarunas ir liekas.
Citiem šāda rīcība var šķist vien izmisis gājiens no tavas puses, lai tikai parādītu, cik ļoti esi labāka par “sliņķi”. Ja arī kāds nestrādā tik labi, kā citiem gribētos, visticamāk, ikviens to jau zina – atceries, ka šādi cilvēki ir teju visos kolektīvos, un arī priekšniecība ar laiku redzēs viņa neproduktivitāti.
Par drēbēm un ārējo izskatu
Protams, komplimentu teikšana nav nekas slikts – cilvēki lielākoties ir priecīgi, kad viņu virzienā tiek izteikta kāda pozitīva piezīme, taču “Business Insider” eksperti min, ka darba vidē komplimentu izteikšana par ārējo izskatu esot nevajadzīga un pat nepieklājīga. Piemēram, nevajadzētu runāt par to, kā konkrētajam kolēģim pieguļ blūze vai svārkos izceļas gurni.
Iedomājies situāciju, kad kāda kolēģe ir pieņēmusies svarā, bet tev šķiet, ka viņa ir stāvoklī. Ja to pateiksi skaļi, neveikla situācija garantēta – gan tu, gan arī viņa jutīsies slikti. Vēl svarīgi piebilst, ka darba vidē nav vajadzīgs runāt tieši par apģērbu un ārējo izskatu – citādu komplimentu izteikšana nav uzskatāma par nepareizu.
Par trakulīgajiem brīvdienu piedzīvojumiem
Tāpat kolēģiem nevajadzētu stāstīt par savām “ballīšu brīvdienām”, piemēram, kad uz krūts paņēmi par daudz stiprās dziras vai izdarīji kādu muļķību, par kuru nākamajā dienā nācies nožēlot. Tev nav jāstāsta kolēģiem, cik neprātīgā ballītē esi bijis šajā nedēļas nogalē un ka neesi nemaz paguvis izgulēties.
Šādas runas tiešām nenāk par labu tev – vienīgais izņēmums, ja kāds no darba kolēģiem kļuvis par labu draugu un jūs mēdzat satikties arī ārpus darbavietas. Cilvēki mēdz būt viltīgi, tāpēc mēģini saprast, vai šis kolēģis patiešām vēlas kļūt par tavu draugu, vai tikai mēģina izvilināt personīgu informāciju, kuru pēcāk darbavietā izstāstīt pārējiem.
Par bērnu sasniegumiem
Ir pilnībā saprotams, ka jebkura mamma un tētis lepojas ar savu atvasi un grib palielīties par viņa panākumiem un veikumiem. Šī nav labākā tēma, par kuru diskutēt ar kolēģiem, jo vecāki nereti kļūs dusmīgi par citu bērnu slavināšanu, izsakot kādu dzēlīgu piezīmi, piemēram, “Man šķiet, ka tavs bērns nemaz nav apveltīts ar tik lielu gribasspēku, lai kļūtu par profesionāli šajā jomā.”
Diskusijas par bērnu talantiem un sasniegumiem parasti izvēršas lielīšanās sacensībā, kuram izdevies izaudzināt labāku atvasi. Citas tēmas saistībā ar bērniem ir mazāk sensitīvas, taču iepriekšminētajās labāk neiesaisties, ja nevēlies sabojāt attiecības ar konkrēto kolēģi.
Par cita darba meklēšanu
Ja neesi pārliecināts par 100 procentiem, ka iesi prom no konkrētās darbavietas un tuvākajā nākotnē redzi sev citus pienākumus, nestāsti to kolēģiem. Tas patiesībā attiecināms uz jebkuru lēmumu dzīvē – nekad nevajag nevienam atklāt savus plānus, jo tevis neietekmējamu iemeslu dēļ tie var nerealizēties.
Šāda rīcība var novest pie ļoti nepatīkamām situācijām, piemēram, iecerēto darbu tu nedabū, tāpēc nākas palikt vecajā darbavietā. Tu jau esi citiem izstāstījis, ka drīz dosies prom un tas var kalpot kā pamatojums tam, ka neviens vairs tevi neuztver, kā pilntiesīgu kolektīva daļu un palīdzēšanu tev uzskata par lieku laika tērēšanu.
Par algu un naudas aizdošanu
Runas par darba algu nav īsti pieņemamas, ja ar citu uzņēmuma darbinieku jums ir tikai koleģiālas attiecības – ja esat draugi, tā ir pavisam cita lieta. Taču maciņa biezums noteikti nav tā tēma, kuru būtu nepieciešams cilāt, jo katrs saņem tik daudz, cik nopelnījis vai cik priekšnieks uzskata par prasmēm atbilstošu.
Algas tēmas “cilāšana” daudziem var šķist ne tikai neprofesionāla rīcība, bet arī neveikla. Tas pats sakāms par naudas aizņemšanos – jebkuram var gadīties ik pa laikam aizmirst naudas maku mājās, bet, ja regulāri pirms pusdienām būs jāaizņemas nauda, tevi drīz vien vairs neviens neaicinās pie pusdienu galda, kur noris interesantākās sarunas gan par darbu, gan arī citām tēmām.
Par neapstiprinātām baumām
Cik bieži gan darba kolektīvos gadās, ka tiek izplatītas baumas, kuras beigu galā nav patiesas. Ja informācija no viena cilvēka nonāk pie cita, pavisam skaidrs, ka rezultātā būs “salauztā telefona ziņojums” jeb situācija, kad sākotnējie fakti būs kaut nedaudz sagrozīti. Katrs var kaut ko pārprast un “piepušķot”, tāpēc labāk informācijas izplatīšanā tālāk nemaz neiesaistīties.
Ja cits kolēģis tev izstāsta kaut ko neparastu par kādu projektu vai darbinieku, labāk paturi šo informāciju pie sevis. Ja kāds grib klačoties, tā ir viņa darīšana! Teju visas lietas agrāk vai vēlāk nāk gaismā, un tu varēsi mierīgi uzelpot, ka tev ar sagrozīto stāstu nav nekāda sakara.
Tas pats sakāms par situācijām, kad tu netīšām esi dzirdējis kādu sarunu, kuras saturs tevi izbrīnījis. Ja neesi līdz galam pārliecināts, ka dzirdēji pareizi un tā nebūs iejaukšanās lietās, kuras uz tevi neattiecas, nestāsti nevienam un pievērsies saviem tiešajiem pienākumiem.