Ko jautā darba intervijā un kā atbildēt?

Kad vairāki mani paziņas uzdeva man vienu un to pašu jautājumu – ko man jautās darba intervijā un ko man atbildēt?, es sapratu, ka tā ir laba tēma sarunai… Jautājumi, kurus potenciālais darba devējs vēlas noskaidrot 45 minūšu intervijā, kandidātam bieži vien ir nepatīkami un pat aizvainojoši.

Darba interviju laikā var izveidoties nepatīkamas situācijas, kuras vēlāk negatīvi ietekmēs mikroklimatu uzņēmumā, (ja darbinieks tiek pieņemts darbā) vai uzņēmuma tēlu sabiedrībā (ja darbinieks neiztur konkursu). Negatīvās emocijas pastiprina arī apstāklis, kad pretendentam tiek atteikts, tādejādi aizskarot viņa pašapziņu. Prasmīgs intervētājs neatbilstošam kandidātam atteiks tā, lai tas būtu sajūsmināts par lielisko iespēju – parunāties ar jauku cilvēku.
Šeit es mēģināšu uzskaitīt un komentēt dažus no, intervijās bieži sastopamiem, jautājumiem.

1. …Pastāstiet, lūdzu, par sevi.

Šis ir ļoti nenoteikts jautājums, kuru tu vari pagriezt sev vēlamajā virzienā. Galvenais šeit ir nepateikt pārāk daudz. Šo kļūdu bieži pieļauj gados jaunāki un nepieredzējuši darba meklētāji, uztverot to kā iespēju iepazīstināt intervētāju ar visu savu dzīves stāstu un ikdienu līdz pēdējam sīkumam. Intervētājs, ar šādu jautājumu, vēlas dzirdēt īsu kopsavilkumu par to, kur tu esi studējis un kādu specialitāti ieguvis, kādas ir tavas galvenās iemaņas un kādus mērķus tu sev esi izvirzījis. Ja tu tomēr jūties pārāk nedroši, lai brīvā formā pastāstītu par sevi, laba atbilde ir Ar prieku! Vai ir kas īpašs, par ko jūs vēlētos lai es jums izstāstu?

2. Kāpēc jūs vēlaties strādāt tieši šajā uzņēmumā?

Šis jautājums jau ir mājas darba vērts. Jau iepriekš sameklē uzņēmuma datus kādā no datu bāzēm, vai iepazīsties ar tā aprakstu Interneta mājas lapā. Informāciju par uzņēmumu var arī iegūt piezvanot uz kādu no informācijas pakalpojumu tālruņiem. Pamēģini identificēt uzņēmumu ar sevi, saviem mērķiem interesēm un zināšanām. Nodefinē pats sev, kas tieši tevi piesaista šajā firmā. Mēģini saprast arī kā tu vari būt noderīgs. Brīdinājums – Tu droši vari norādīt, ka tev patīk uzņēmuma tēls, vai biroja atrašanās vieta un iekārtojums, bet piesargies norādīt uz augsto algu, vai četrus mēnešus garo atvaļinājumu. Koncentrējies galvenokārt uz produktu un pakalpojumiem, ko piedāvā tavs potenciālais darba devējs.

Kopš es sapratu, ka tas ar ko patiesi vēlos dzīvē nodarboties ir tirgus pētījumi, sāku pastiprināti pievērst uzmanību uzņēmumiem, kuri darbojas šajā nozarē. Es biju pārsteigts, ka to ir tik daudz! Man bija skaidrs, ka izdarot izvēli, svarīgākās ir divas lietas – lai uzņēmuma ideāli sakrīt ar manējiem un tam būtu vislabākā reputācija precizitātes ziņā. Abas šīs lietas lieliski raksturo jūsu uzņēmumu, kas rada manī vēlmi saistīt savu darba karjeru tieši ar šo uzņēmumu.

3. Pastāstiet, lūdzu, par savām iemaņām.

Šeit nu ir tava lieliskā iespēja spīdēt. Jau iepriekš, izvēlies divas vai trīs īpašības, kuras pēc tavām domām ir tava stiprākā puse un atsauc atmiņā – gadījumus, kad tās ir tev palīdzējušas sasniegt izvirzītos mērķus, vai īpašus sasniegumus darbā, mācībās, sportā un atstāsti tos, lai ilustrētu savas labākās īpašības. Iepriekš pavingrinies, lai pārliecinātos, ka tava atbilde izkanēs skaidri un pārliecinoši.

Ir divas lietas, uz kurām es vienmēr varu paļauties. Tās ir manas organizatora spējas un paradums iedziļināties detaļās. Biznesa pētījumos es esmu atklājis daudzas sakarības, kuras man dod iespēju pārbaudīt visu dubultīgi un korekti iegrāmatot. Tas ir bijis vairākkārt noderīgi man un manai komandai. Vienā no pētījumiem, ko veica mūsu uzņēmums, es izstrādāju speciālu datubāzes lauku numerāciju, kura ļāva vienkāršot darbu ar veidlapām. Kā vēlāk izrādījās – es biju izveidojis formu, pēc kuras tagad strādā visa mūsu nodaļa un darbs ir kļuvis gandrīz automātisks.

4. Pastāstiet, lūdzu, kādu situāciju no sava darba, kad jūs pielaidāt kļūdu un kā jūs to labojāt.

Pirmkārt, nekādā gadījumā nesaki, ka tu nevari nevienu kļūdu atcerēties, vai nekad nekļūdies. Mēs visi kļūdāmies, un personāla atlases speciālisti to zina. Tas, ko viņi grib saprast – kā tu ar kļūdām tiec galā. Atstāsti konkrētu piemēru no savas dzīves, kad tu esi pieļāvis kļūdu (ne pārāk stindzinošu, bet acīmredzamu) un paskaidro, kā tev izdevās to izlabot, vai ja neizdevās labot – tad ko tu darīji, lai šāda kļūda neatkārtotos vēlreiz.

5. Vai ir vēl kaut kas tāds, ko jūs vēlētos man pastāstīt?

Šī ir tava lieliskā iespēja sevi pārdot. Iespējams vēl ir palicis kāds briljanta jautājums, uz kuru tu esi sagatavojies atbildēt un kurš nav izskanējis. Vai var būt tu vēlies izteikt īsu rezumējošo argumentu par labu savai kandidatūrai. Jebkurā gadījumā, tā ir iespēja brīvi izvēlēties, kā pielikt punktu sarunai tā, lai tevi atcaerētos ar pozitīvām emocijām. Pat ja tev nav īpaši ko piebilst, tu vari to darīt zināmu, piebilstot ka tev ir vēl kāds jautājums, kuru tu neesi paspējis pajautāt (tu taču biji sagatavojis jautājumus, vai ne?).

Esi saprotošs, jo intervētājs vēlas tevi atraisīt

Intervijas galvenais mērķis ir iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par intervējamo. Vis brīvāk mēs izkratām sirdi laba drauga sabiedrībā. Intervētājs vēlas tevi atraisīt, un tas ir iespējams tikai tad, ja tu jūties labi. Ja viņš vēlēsies notestēt tevi uz stresa noturību – būdams pieredzējis intervētājs, viņš to darīs intervijas vidū, jo intervijas sākums un beigas paliek atmiņā vislabāk. Tas ir iespaids, kuru tu aiznesīsi sev līdzi, kā pirmo iespaidu par uzņēmumu. Un no tā būs atkarīgs vai tu gribēsi strādāt šajā uzņēmumā, gribēsi sadarboties ar šo uzņēmumu, gribēsi jebko zināt par šo uzņēmumu. Ja ir jāizrunā kāds nepatīkams temats – to pieredzējis intervētājs darīs intervijas vidū.

Stresa situācijas

Gribētos ieteikt attiekties pret intervētāju ar sapratni, jo lai pieņemtu lēmumu par jauna darbinieka uzņemšanu savā kolektīvā, bieži vien ir jānoskaidro tādi jautājumi, par kuriem ikdienā pieņemts klusēt. Ja tev nākas saņemt mulsinošus, negaidītus, vai pat aizvainojošus jautājumus, atceries, ka tie ir domāti tikai lai saprastu tavas priekšrocības citu kandidātu priekšā.

Sliktākās īpašības var pārvērst par priekšrocībām

Viens no lasītājiem man reiz vaicāja: Kā ir jāreaģē uz jautājumu – nosauciet savas 3 sliktākās īpašības. Pirmkārt, man gribētos atklāt mazu noslēpumu (nākošajam teikumam darba intervētāji drīkst nepiekrist). Ļoti bieži intervētāji pirms intervijām ir ne mazāk uztraukušies, kā paši intervējamie un jautājumi, kurus tie uzdod, ir kaut kur dzirdēti, vai lasīti brošūrā 10000 padomi darba intervētājam. Bet jebkurā gadījumā, centies atvieglot intervētāja darbu un skatīties uz situāciju no viņa viedokļa. Ja potenciālais darba devējs vēlas zināt tavas sliktākās īpašības, tas vēl nebūt nenozīmē ka viņš meklē iemeslu, lai nepieņemtu tevi darbā. Var būt ka tas ir veids kā noskaidrot to cik tu spēj būt paškritisks, vai arī kā tu spēj izkļūt no sarežģītas saskarsmes situācijas? Šim jautājumam ir jābūt gaidītam. Padomā jau pirms intervijas – varbūt tu vari pasniegt savas sliktākās īpašības tā, lai tās izklausītos pēc tavām pozitīvākajām īpašībām? Atceries, Cilvēks, kurš neapzinās vai noliedz savas vājās puses, ir pakļauts lēnākai izaugsmei.

Esiet iecietīgi

Aizdomas, par fiktīvajiem konkursiem ir pamatotas labi ja vienā procentā gadījumos. Šīs aizdomas tiek pastiprinātas ar to, ka daudzi darba devēji neatbild uz pieteikuma vēstuli (bet vajadzētu gan). Apzinies, ka tu neesi vienīgais kandidāts, uz vakanci. Esi iecietīgs, jo uz atsevišķām vakancēm var pieteikties pat 100 – 200 kandidātu… Es pats esmu redzējis darba devēju, kurš izmisumā lūdzas pēc laba speciālista, tajā pašā laikā saņemot aizdomu pilnu piezīmi no darba kandidāta: man šķiet – tas viss ir falšs. Bet parasti tie skeptiskākie darba meklētāji ir arī tie kūtrākie, jo ir pieteikušies labākajā gadījumā uz 5 vakancēm un nesaņemot atbildi nokar rokas. Ja tu esi viens no 100 kandidātiem – tavas izredzes ir 1 %. Tātad, lai tev būtu izredzes 1:1 – tev ir jāizsūta 100 pieteikumi. Tāpēc apbruņojies ar optimismu un neatlaidību, jo labākās darba vietas neviens klāt nepienes.

Universālas tabletes nepastāv

Katra darba intervija ir unikāla un neko dzīvē nedrīkst vispārināt. Universālas tabletes, kura varētu palīdzēt katrā intervijā – nav. Toties rūpīgi sagatavoties intervijai, lai palielinātu savas izredzes uzvarēt konkursā, nav liegts nevienam.

Jautājumus un ieteikumus priecāšos saņemt pa e-pastu: Maris.Silinieks@WorkingDay.lv