Kā palūgt algas pielikumu?

Šis jautājums ir nodarbinājis katru, kurš jebkad ir saņēmis algu. Šajā stāstā Tu atradīsi dažus svarīgus ieteikumus, kurus ņemot vērā, iespējams tavas pārrunas ar šefu būs daudz rezultatīvākas.

Izvēlies īsto mirkli.
Tas nenozīmē tikai to ka jānogaida, kad šefs ir labā noskaņojumā, bet, protams, arī tas ir svarīgi.

$ Nogaidi, kad firmai nav īpaši lieli izdevumi, kad lietas iet labi un Tu esi drošs ka lieka nauda uzņēmumā ir.

$ Vislabāk to darīt tad, kad priekšnieks Tevi izsaucis pie sevis, lai par kaut ko uzslavētu. Nekādā gadījumā nedari to, kad Tu esi saņēmis rājienu – kā atbildes reakciju: Vai tad par šādu samaksu no darbinieka ko vairāk var prasīt?

$ Izvēlies brīdi, kad šefs nav aizņemts ar citām svarīgām lietām. Labs laiks varētu būt darba dienas beigas, jo šai sarunai noteikti jānotiek zem četrām acīm.

Rūpīgi sagatavojies.
Ievāc informāciju par to, cik saņem tavi kolēģi līdzīgos amatos. Noskaidro, kādās domās ir priekšnieks par Tavu darbu, salīdzinājumā ar citiem darbiniekiem. Pilnīgi bezjēdzīgi ir lūgt algas pielikumu, ja vadība uzskata, ka Tu netiec galā ar saviem pienākumiem. Centies pirms pārrunām par algu vismaz mēnesi (labāk jau vienmēr) būt priekšzīmīgs darbinieks. Apkopo visus labos darbus, ko esi paveicis pēdējā laikā, jo vadība tos bieži vien nepamana un Tavi sasniegumi tai šķiet tas, par ko Tu saņem algu – pat tad, ja tie ir īpaši nozīmīgi.

Domā ekonomiski.
Apzinies, ka vadītājs uz Tevi skatās, kā uz investīciju projektu un nauda, kura Tevī tiek ieguldīta ir Tev pašam jāatpelna. Atceries, ka Firmai Tu izmaksā ne tikai to naudu, kuru tu saņem algas dienā, bet gan daudz vairāk – birojs, tehniskais nodrošinājums, nodokļi, telefons, biroja preces, transports. Vai citiem vārdiem sakot, ja Tu saņem algā 200,- LVL, tad kopā firmai Tu izmaksā vismaz 500,- LVL mēnesī, un Tev šī nauda ir ne tikai jāatpelna, bet arī jānes peļņu. Runājot par algas pielikumu padomā, vai Tu nevari uzņemties kādus (kaut vai nenozīmīgus) papildus pienākumus.

Neuzkāp uz to pašu grābekli,
uz kuru jau ir uzkāpuši daudzi. Kā pamatojumu algas pielikumam nekādā gadījumā nedrīkst minēt problēmas personīgajā dzīvē. Atceries – darba alga ir samaksa par padarīto darbu, nevis sociālais pabalsts. Minot finansiālās grūtības, kuras saistītas ar tavu personīgo dzīvi (mašīnu nozaga vai sieva pazaudēja darbu) var radīt gluži pretēju rezultātu, jo vadītājs var uzskatīt, ka tas negatīvi ietekmēs Tavas darba spējas un var pat sākt apsvērt iespēju atrast kādu produktīvāku darbinieku.

Nesasteidz.
Algas pielikumu drīkst prasīt tikai tad, ja Tu jau ilgāku laiku strādā šajā darba vietā (vismaz gadu) un ja kopš iepriekšējā algas paaugstinājuma ir pagājis pietiekoši ilgs laiks. Pacenties sakrāt punktus ilgākā laika posmā. Ja Tu esi viduvējs darbinieks un ne ar ko īpašu neizcelies starp pārējiem, vadītājs var neuzskatīt, ka Tu esi pelnījis labāku atalgojumu, jo vispirms vajadzētu pielikt pie algas labākajiem. Nogaidi kad firmai ir izdevies realizēt kādu īpaši sekmīgu projektu, kurā Tu esi bijis iesaistīts.

Zini, cik paprasīt,
apzinies savu tirgus vērtību. Ir daudz vieglāk paaugstināt algu vairākas reizes pa nenozīmīgu summu, nekā saņemt algas pielikumu par 30 %. Lūdzot algas pielikumu ir jāapzinās sava vērtība darba tirgū, jo Tu nevari gribēt saņemt vairāk, kā var būt būtu ar mieru saņemt kāds cits līdzvērtīgs speciālists, strādājot šajā pašā amatā.

Nepieprasi un arī nelūdz.
Pārrunas par algu ir ļoti delikāts jautājums, un tas ir jāpasniedz psiholoģiski korekti. Lēmums par algas pielikumu netiek pieņemts emociju līmenī un tieši tāpēc ir jāsagatavo ļoti spēcīga loģiskā argumentācija, tajā pašā laikā ņemot vērā vadītāja noskaņojumu. Ja Tev liekas, ka vadītājs ir uz tevi uzēdies, izmanto kāda kolēģa atbalstu, kuram ar vadītāju ir labas attiecības. Nepieprasi, jo ja Tu nokaitināsi vadītāju, vai aizskarsi viņa pašapziņu – lēmums var tikt pieņemts emociju līmenī un Tu algas pielikumu nesaņemsi, pat ja viņš dziļi sirdī apzināsies ka Tu saņem pārāk mazu atalgojumu. Viņam vienkārši būs grūti pieņemt savu sakāvi. Savukārt, ja Tu lūgsi, vadītājs var nolemt ka gan jau pāries – pačīkstēsi un nomierināsies.