Labbūtības veicināšana uzņēmumā – 6 profesora padomi

Kad aizvien vairāk laika gribas pavadīt svaigā gaisā, ir īstais laiks iesaistīt komandu labbūtību veicinošās aktivitātēs. Tieši tās ir labākais veids, kā uzlabot kolēģu emocionālo veselību un cīnīties ar stresu un pārdegšanu, kuras statistiskie rādītāji joprojām ir augsti.

Pēc kādiem aktivitātes mērķiem būtu jātiecas ikvienam?

Alberts Skurvīds (Albertas Skurvydas), habilitēts bioloģijas zinātņu doktors, kustību, sporta un veselības zinātņu profesors, kurš ir daļa no ilgtspējīga aktīvuma platformas Walk15 komandas, dalās savos padomos:

1. Fiziskās aktivitātes zelta standarts ir 10 000 soļu dienā 3–5 reizes nedēļā.

2. Aptuveni 3 000 no šiem soļiem būtu jāveic straujākā tempā, lai sirds ritms paaugstinātos līdz 120–140 sitieniem minūtē.

3. Divas reizes nedēļā vajadzētu nodarboties arī ar spēka vingrinājumiem – cilāt svarus, stiprināt vēdera presi, kāju un roku muskuļus.

4. Svarīgi ikdienas rutīnā iekļaut pretstresa tehnoloģijas. Tas ir – kustības, dziļas elpošanas vingrinājumi, meditācija, apzinātības prakse un ķermeņa rūdīšana (auksta duša no rītiem pa minūtei).

5. Svarīga ir arī kvalitatīva miega rutīna. Pieaugušam cilvēkam naktī vajadzētu gulēt 7–9 stundas, iet gulēt pirms plkst. 23.00.

6. Ja vēlaties vēl labāku rezultātu, kustieties ne tikai darba dienās, bet arī brīvdienās – kad smadzenes atpūšas, fiziskās aktivitātes vērtība divkāršojas.

Organizācijas ieguvumi no darbinieku aktīvuma

Kā norāda lietotnes “Walk15”, kas uzņēmumiem piedāvā izaicinājumu risinājumu, vadītāja Vlada Musvidaite-Vilčauske (Vlada Musvydaite-Vilčiauskė), ieguldot labbūtības veicināšanas aktivitātēs, labumu gūst arī organizācija. To apstiprina atsauksmes, kas saņemtas no uzņēmumiem, kuri jau izmanto lietotni “Walk15”.

Visbiežāk minētās ir:

  • palielina darbinieku produktivitāti;
  • samazina darbinieku mainību un izmaksas, kas saistītas ar pieņemšanu darbā un apmācīšanu;
  • veicina darbinieku radošumu, iniciatīvu un motivāciju;
  • veicina komandas garu;
  • palīdz ietaupīt laiku, organizējot aktivitātes darbiniekiem;
  • caur aktivitātēm atspoguļo uzņēmuma sociālās atbildības, daudzveidības un ilgtspējas rādītājus;
  • aktīvas fiziskās nodarbes samazina stresu un uztraukumu.

Kā uzlabot darbinieku labbūtību ar veselības veicināšanas palīdzību?

“Walk15” komanda iesaka saglabāt pastāvību un mudināt kolēģus kustēties visa gada garumā:

  • meklēt universālas aktivitātes, kas pieņemamas lielākajai daļai cilvēku un kuras neprasa īpašu sagatavošanos. Tās ir pastaigas un riteņbraukšana, vidējas intensitātes treniņi birojā u. c.;
  • organizēt aktivitātes, kas saliedē komandu. Komandas labbūtības izaicinājumos iesaistījušies darbinieki labāk iepazīs savus kolēģus, viņiem būs vairāk kopīgu sarunu tēmu. Tā veicināsiet kopības un vienotības sajūtas veidošanos un tiekšanos pēc kopīga mērķa;
  • saglabāt pastāvīgu. Vislabākos rezultātus sasniegsiet, ja jūsu darbinieku labbūtības programmā veselīguma veicināšanas aktivitātes viena otru nomainīs visa gada garumā. Palīdziet saviem darbiniekiem katru dienu veidot jaunus aktivitātes paradumus: organizējot izaicinājumus, regulārus treniņus un citas aktivitātes, kas atbilst jūsu veselības veicināšanas programmai;
  • motivēt par sasniegtajiem veselības veicināšanas mērķiem. Pasniedziet ikdienas balvas par savāktajiem soļiem, piešķiriet papildu brīvdienu vai nedēļas nogales izbraucienu kopā ar ģimeni par labākajiem mēneša aktivitātes rezultātiem.

Ilgtspējīga aktīvuma platformas, kas ļauj iesaistīt darbiniekus veselības veicināšanas aktivitātēs, statistikas dati liecina, ka universālas veselību veicinošas aktivitātes, piemēram, pastaigas, ļauj iesaistīt vairāk nekā 50 % organizācijas darbinieku.

Ilgtspējīga aktīvuma platformu “Walk15” lieto 670 000 lietotāju un vairāk nekā 1300 uzņēmumu. Organizāciju vidū risinājums ir populārs īpašo funkciju dēļ –iespēja izaicinājumos piedalīties komandās, izaicinājuma laikā sazināties ar ziņām un motivēt darbiniekus ar balvām, ko var iegūt par izaicinājumā veiktajiem soļiem.

Piedaloties labbūtības izaicinājumos kopā ar kolēģiem un patīkami sacenšoties par motivējošām balvām vai atzinību, darbinieku ikdienas fiziskās aktivitātes ievērojami palielinās – no dažām minūtēm līdz stundām dienā.

Protams, vissvarīgākais ir tas, cik daudz smieklu, smaidu un enerģijas var sniegt kopīgas aktivitātes.

Pavasaris jau klāt. Šis ir pats piemērotākais laiks, lai sāktu mainīt darbinieku aktīvuma paradumus.

Rakstu sagatavoja SmartHR partneris walk15