Kā “izlauzties” līdz pirmajai intervijai?

Kā rakstīt CV un pieteikuma vēstuli? Kā rīkoties, lai tiktu uzaicināts uz pirmo darba interviju? Ar ko atšķiras pieteikuma vēstule no motivācijas vēstules? Šādi un līdzīgi jautājumi ir nodarbinājuši gandrīz katru…

Laikam jāsāk no paša sākuma. Vispirms noskaidrosim – ko tad īsti darba devējs sagaida no potenciālā darbinieka? Lasot kandidātu pieteikumus, bieži vien rodas sajūta, ka darba kandidāts apelē pie darba devēja goda un žēlsirdības jūtām. Bet biznesa pasaulē, brāļi un māsas, valda džungļu likumi. Uzvar stiprākais, veiklākais, gudrākais un skaistākais. Dažkārt tas ir nežēlīgi un pat diskriminējoši, bet diemžēl veiksmīgs bizness balstās uz abpusēji izdevīga darījuma, nevis uz žēlsirdības akta.

Ko darba devējs grib saskatīt STARP Tavas pieteikuma vēstules RINDIŅĀM?

1. Ka Tu vēlies dalīties savās zināšanās un idejās.

2. Tu lieliski iekļausies komandas darbā.

3. Tev piemīt lieliska spēja sekot pārmaiņām (elastīgums).

4. Kā arī spēja pārvarēt grūtības darbā.

5. Tev ir milzīga personīga ieinteresētība darba rezultātos un ideju ģenerēšanā.

6. Tu esi gatavs, bez bailēm par sekām, uzņemties aprēķinātu risku.

7. Tev ir daudznacionāla pieredze un/vai vairāku valodu zināšanas.

8. Kā arī piemīt spēja skaidri un godīgi komunicēt ar kolēģiem, vadību un klientiem.

9. Tev ir pilnīga biznesa stratēģijas izpratne un priekšstats par to, no kā veidojas firmas vērtība.

10. Tu esi gatavs nemitīgi mācīties un attīstīt savas prasmes.

Tie ir svarīgākie kritēriji, bet katram amatam un nozarei var būt citi svarīgie faktori, pēc kuriem tiks atlasīts labākais kandidāts.

Ko Darba devējs vēlas lasīt Tavā pieteikumā?

1. Pieteikuma vēstule un CV? Atceries! Pieteikuma vēstule un CV ir pašreklāmas dokuments, kura mērķis ir parādīt Tevi vislabākajā gaismā! Tā, lai Tu tiktu uzaicināts uz pirmo interviju. Tas nav oficiāls, personu apliecinošs dokuments. Tas nav darba pieteikums. Tas nav karjeras nekrologs! Un tā nav arī grēksūdze.

2. Par ko būtu jāraksta piesakoties darbā? Tas nav Tavu iepriekšējo darbavietu apraksts! Tas ir stāsts par TEVI, kā Tu uzvedies iepriekšējās darba vietās un ko Tu tajās paveici – īpaši uzsverot tos sasniegumus, kuri vistiešākajā veidā attiecas uz darbu, kuru Tu vēlies iegūt. Labs pieteikums pareģo to, kā Tu uzvedīsies un tiksi galā ar uzticētajiem pienākumiem savā jaunajā darba vietā.

3. Kā visātrāk pilnveidot savu pieteikumu? Aizvieto visus pienākumos ietilpa ar mans ieguldījums, vai sasniegumi. (Skatīt 11. punktu)

4. Kādu kļūdu visbiežāk pieļauj darba meklētāji? Aizmirst nosaukt savu pieteikuma mērķi! Ja Tu nenorādi uz savas rīcības jēgu un motivāciju, darba devējs var par Tevi zaudēt interesi. Skaidri formulēts mērķis, ja tas ir pareizi formulēts, nebūt tevi neierobežo tālākās karjeras veidošanā.

5. Kāds varētu būt pieteikuma rakstīšanas pirmais solis? Izvēlies mērķi, kāpēc Tu vēlies iegūt šo darbu un noformulē to 10 vārdos. Viss, kas būs vairāk par to var norādīt uz analītiskās domāšanas un mērķa apzināšanās trūkumu.

6. Rakstīt Hronoloģisku vai Funkcionālu autobiogrāfiju? Hronoloģisks pieteikums parasti labāk patīk darba devējiem ja Tu paliec strādāt tajā pašā nozarē (īpaši, ja Tu savā darba pieredzē esi bijis pārlieku mobils). Gadījumā, ja Tev nākas mainīt nodarbošanās sfēru, lieto Funkcionālu autobiogrāfiju (par atskaites punktu minot savas prasmes un uzskaitot, kur tās iegūtas). Norādi tikai uz tām prasmēm, kuras noderēs jaunajā darbā; neaizmirsti pievienot hronoloģisku darbavietu sarakstu!

7. Ko darīt, ja Tev nav nekādas pieredzes lauciņā, kurā tu vēlies strādāt? Iegūsti to! Atrodi kādu vietu, kur Tu vari darīt šo darbu brīvprātīgi. Tev vajag pavisam īsu, bet koncentrētu treniņu periodu (piemēram, mēnesi no vietas – reizi nedēļā), lai iegūtu vismaz kādu pieredzi, ko ierakstīt savā CV. Rūpīgi atceries savu pagātnes pieredzi. Var būt tur atradīsies kaut kas, ko Tu vari minēt kā atbilstošu pieredzi jaunajam darbam.

8. Ko darīt, ja Tavā darba pieredzē ir pārtraukumi? Mēģini paskatīties uz šo apstākli citā griezumā. Pats galvenais ir: labāk apraksti ko Tu esi darījis šajā laika posmā, cik vien pievilcīgi iespējams, nekā atstāj caurumu biogrāfijā. Ja Tu šajā laikā esi darījis jebko vērtīgu (pat neapmaksātu), ieraksti to savā autobiogrāfijas caurumā.
Piemēram:

· 1993 – 1995 Dekrēta atvaļinājums un mājsaimniecība –
vai

· 1992 – 1996 Pilna laika studijas vīra apgādībā –
vai

· 1994 – 1995 Brīvprātīga pienākumu pildīšana sabiedriskā organizācijā, u.c.

9. Kā rīkoties, ja Tev ir vēlēšanās pieteikties uz vairākām pozīcijām uzņēmumā?Tu vēl neesi apzinājies savu aicinājumu un atrodies meklējumu procesā? Tādā gadījumā – raksti atsevišķu pieteikumu uz katru no pozīcijām. Mērķtiecīgs pieteikums ir DAUDZ iedarbīgāks.

10. Ko darīt ja Tev ir sadrumstalota un fragmentāra darba pieredze, kurā parādās virkne īslaicīgu darbavietu? Lai mazinātu staigātāja iespaidu, samet vairākus līdzvērtīgus darbus vienā kaudzē, piemēram:

· 1994 – 1996 Sekretāre/Biroja administratore; A/s KargoBalt, PVAS Latelektro, SIA AfroBlat.

Vai arī Tu vari kādu no mazāk nozīmīgām darba pieredzēm izlaist. Tikai neizlaid to darba vietu, kurā Tu esi ieguvis kādas vērtīgas iemaņas tam darbam, uz kuru tu kandidē.

11. Kā atstāt vislabāko iespaidu uz darba devēju? Izmanto savā autobiogrāfijā PDR principu. PDR nozīmē Problēma – Darbība – Risinājums; vai citiem vārdiem sakot, vispirms definē problēmu kura pastāvēja uzņēmumā, kurā Tu strādāji, tad apraksti ko Tu darīji lai to risinātu, un visbeidzot norādi uz sasniegtajiem pozitīvajiem rezultātiem.

Piemērs: Ieviešot datorizētu klientu uzskaites un pasūtījumu reģistrācijas sistēmu, man izdevās pilnībā novērst piegādes kavējumus, kā arī kļūdas pasūtījumu pieņemšanā. Šī sistēma ļāva ievērojami celt klientu lojalitāti un gada laikā ietaupīja uzņēmumam vairākus tūkstošus latu.

12. Kā rīkoties, ja Tavā iepriekšējā darba vietā Tavs amata nosaukums bija zemāks, nekā Tev uzticētie pienākumi? Kad Tu piemini amatu savā CV, aizvieto to ar kādu atbilstošāku (Sekretāre vietā lieto Biroja Vadītāja), vai arī piemini savu amata nosaukumu kopā ar to, kurš būtu bijis atbilstošāks, piemēram Sekretāre (Biroja Vadītāja).

13. Kā izvairīties no vecuma diskriminācijas? Ja Jums ir pāri 40 vai 50, vai 60, atcerieties, ka Jums nav jāuzskaita visa sava darba pieredze. Jūs to varat nosaukt par Nesenā darba pieredze, vai Svarīgākā darba pieredze un uzskaitīt tikai pēdējo 10 –15 gadu pieredzi. Jūs varat arī pievienot sadaļu Radniecīgā darba pieredze un atsaukties uz svarīgāko (bet seno) darba pieredzi, neminot datumus.

14. Kā rīkoties ja Tu nekad neesi strādājis pastāvīgā darbā – bet gan tikai gadījuma darbā, vai pašnodarbināšanā? Pienācīgi novērtē sevi un piešķir sev titulu.
Piemēram:

· Bērnu Aprūpe, Pašnodarbināts – vai

· Dzīvokļu Remonts, Pašnodarbināts

15. Cik tālu savā darba pieredzē Tev būtu jāielūkojas? Pietekami tālu; un ne pārāk tālu! Kādus 10 – 15 gadus parasti ir pilnīgi pietiekoši, izņemot gadījumus, kad Tava garšīgākā darba pieredze ir senāka.

16. Kā students var uzskaitīt savus vasaras darbus? Studenti var padarīt savus CV pievilcīgākus, uzskaitot tos 1999. vasara vai 1999. pavasaris, tā vietā lai rakstītu 6/99-9/99. (Vārds vasara varētu būt rakstīts ļoti mazā fontā, piemēram 8-punktu izmērā.)

17. Ko rakstīt, ja vēl nav pabeigtas studijas? Tu vari rakstīt kaut ko līdzīgu –

· Diplomdarba aizstāvēšana Latvijas Mākslas Akadēmijas Glezniecības nodaļā – vai

· Bakalaura grāds paredzams 2002. gada jūnijā

18. Ko rakstīt, ja Tu esi strādājis pie viena darba devēja 20 vai 30 gadus? Tādā gadījumā uzskaiti amatus kuros Tev ir nācies strādāt tā, lai visā pilnībā atspoguļotos Tava karjera un izaugsme.

19. Kā uzskaitīt savus hobijus un intereses? Nepiemini savā CV hobijus, kuri nekādā veidā neraksturo īpašības vai spējas, kuras būs noderīgas Tavā jaunajā darbā. Piemēram, lēkšana ar izpletni (drosme, risks) varētu būt interesanta tikai dažām, bet ne jebkurai profesijai (Drošības dienestam?).

20. Kā ir ar tautību un reliģiju? Reliģisko un etnisko piederību labāk nepieminēt, izņemot gadījumus, kad tas var būt noderīgi lai iegūtu šo darba piedāvājumu (piemēram, norādot uz savu Tālo Austrumu izcelsmi, zinot ka uzņēmuma lielākie sadarbības partneri ir Ķīnā).

21. Ko darba devējs domā par smalku papīru? Es esmu dzirdējis no darba devējiem, ka dažādi krāsaini noformējumi un citas CV prezentācijas traucējot tiem strādāt. Vēl jo vairāk, krāsainu papīru gandrīz nav iespējams nokopēt. Centies lietot vienkāršu, baltu papīru, izņemot tos gadījumus, kad tas ir īpaši nepieciešams. Piemēram, ja Tu esi kādas radošās profesijas pārstāvis.

22. Ko darīt ar atsauksmēm? Dažkārt pie CV ir pievienotas atsauksmes, bet šo metodi labāk lietot tikai gadījumā, ja Tev ir Viena šāviena iespēja, lai radītu par sevi labu iespaidu. Sūtot nepieprasītas atsauksmes, Tu vari radīt iespaidu, ka Tu esi nedrošs par savu atbilstību un esi gatavs izšaut visu pulveri, lai tikai izturētu konkursu. Atsauksmes pievieno tikai tajā gadījumā, ja tas ir pieprasīts. Tomēr esi gatavs intervijas laikā, ja šis jautājums tiek pacelts, izvilkt tās no azotes.

Šo uzskaitījumu vēl varētu turpināt, bet pagaidām laikam pietiks. Ja Tu ievērosi šeit minētos ieteikumus, var būt Tev veiksies biežāk?

Novēlu Jums uzrakstīt vissatriecošākos pieteikumus!

P.S. Man lasītāji jautāja – kā uzrakstīt motivācijas vēstuli? Tie, kuri lasīja uzmanīgi, pamanīja ka motivācijas vēstule un CV ir viens vesels. 🙂

Jautājumus un ieteikumus priecāšos saņemt pa e-pastu: Maris.Silinieks@WorkingDay.lv