Ar vizītkarti nespied blaktis!
Ļoti bieži darba intervijā tev ir jāatstāj sava vizītkarte. Bet ap šo kartona gabaliņu ir izveidojies tik daudz interesantu tradīciju un simbolu, kurus tev būtu lietderīgi iegaumēt.
Vizītkarte biznesa pasaulē var radīt pirmo iespaidu par tās īpašnieku tāpat, kā kaklasaite vai rokas spiediens. Ir nācies pietiekoši bieži redzēt, prestižos amatos un atpazīstamos uzņēmumos strādājošus, amata brāļus, kuri pret savu vizītkarti attiecas, piesardzīgi izsakoties, – pavirši.
Dažkārt, nokļūstot augstāko aprindu sabiedrībā, mēs atrodam saņemtās vizītkartes stūrī, ar zīmuli uzvilktu nesaprotamu vārdu. Kam domāta vizītkarte? Kā var tulkot speciālos žestus ar vizītkartēm?
Kā parasti izskatās vizītkarte?
Vizītkartes lieto uzņēmumu pārstāvji, valsts amatpersonas, diplomāti un tās var arī lietot privātos nolūkos. Visos šajos gadījumos vizītkaršu noformējums un pat izmēri var atšķirties. Piemēram valsts amatpersonu un diplomātu vizītkartes izcelsies ar īpašu lakonismu un lietišķumu, turpretī radošo profesiju pārstāvjiem tās var būt daudz mākslinieciskākas un oriģinālākas, aizejot no prom no visiem standartiem un normām. Komercdarbības pārstāvjiem vizītkarte visbiežāk ir pieskaņota darbības sfērai un dažkārt pat to atspoguļo. Ļoti reti, bet tomēr var atšķirties arī vizītkartes izmēri. Piemēram Lielbritānijā sieviešu vizītkartes ir nedaudz lielākas par vīriešu, bet Skandināvijā (tā saucamais skandināvu standarts) – vizītkarte ir nedaudz (5 mm) platāka.
Vizītkartes saturs.
Vizītkartei ir jābūt aizpildītai valsts valodā, bet braucot uz ārzemēm – tās valsts valodā, uz kuru tu dodies (tikai pirmajā viesošanās reizē ir pieļaujams, ka vizītkarte ir kādā no starptautiskajām valodām). Labot vizītkartē tālruņa numurus vai papildināt ir nekorekti. Ja rodas nepieciešamība pēc papildu informācijas, to var uzrakstīt vizītkartes otrajā pusē. Vizītkartes var būt domātas dažādām dzīves situācijām.
Piemēram:
· Privātā iepazīšanās – uz vizītkartes ir tikai vārds, uzvārds, mobilais un mājas telefons
· Ģimenes vizītkarte – vīra vārds un uzvārds, sievas vārds un uzvārds, un mājas telefons. Ja ģimene kopīgi apmeklē pasākumu, ģimenes vizītkarti pasniedz vīrs.
· Iestādes vizītkarte – uz vizītkartes ir firmas nosaukums, logotips, biroja koordinātes (tālruņa numuri, Interneta un fiziskā adrese u.c.). Uz iestādes vizītkartes var būt norādīta darbības sfēra un galvenie pakalpojumi.
· Īpašnieka vizītkarte – ja uz biznesa vizītkartes nav norādīts vizītkartes īpašnieka ieņemamais amats uzņēmumā, tad viņš ir šī uzņēmuma īpašnieks.
Kā pareizi iedot vizītkarti?
Ar vizītkartēm var apmainīties personīgi un to var arī sūtīt pa pastu, lai tā kalpotu par iepriekšējo iepazīšanos. Nosūtīta vizītkarte ir līdzvērtīga personīgi nodotai, tomēr pieklājīgāk būtu nodot to personīgi. Ja vizītkarti iepriekšējās iepazīšanās nolūkā nodod personīgi – adresāta vārdu un uzvārdu uzraksta uz aploksnes ar zīmuli, ja sūta pa pastu – ar tinti. Nododot vizītkarti cilvēkam, kura šobrīd nav uz vietas, atkarībā no valsts protokola, jānoloka augšējo vai apakšējo, kreiso stūri. Bet lai nekļūdītos, var nolocīt visu kreiso malu. Ja tu sūti vizītkarti pa pastu vai ar kurjeru, tā netiek locīta.
Iepazīstoties privāti:
· Sievietei nekad nevajadzētu atstāt vizītkarti neprecēta vīrieša mājās;
· Precēta pāra mājās ir jāatstāj divas vizītkartes;
· Pēc iepazīšanās ar sievieti vīrietim jānosūta vizītkarti arī viņas dzīvesbiedram. Iepazīstoties pirmais vienmēr sniedz vizītkarti jaunākais vai tas, kura sabiedriskais stāvoklis ir zemāks. Lai gan parasti pirmais to dara pieklājīgākais. Saņemot vizītkarti, obligāti iepazīsties ar tās saturu, pirms ieliec to vizītkaršu maciņā vai kabatā. Ja sarunas laikā tu, lai varētu atcerēties kā sauc sarunu biedru, turi vizītkarti rokā – nekādā gadījumā nespēlējies ar to un neloci.
Pēc pieņemšanas, labais tonis ir, izsakot pateicību, aizsūtīt vizītkarti (protams ja tas netiek darīts rakstiski).
Vizītkarte attieksmes paušanai.
Vizītkarti var izmantot arī apsveikšanai, līdzjūtības vai pateicības izteikšanai.
Ir starptautiski pieņemti apzīmējumi, kuri tiek lietoti, lai paustu savu attieksmi pret vizītkartes saņēmēju. Šie apzīmējumi tiek rakstīti ar zīmuli, kreisajā apakšējā stūrī.
· Pateicības izteikšana P.R. (pour remercier)
· Apsveikums P.F. (pour feliciter)
· Apmierinātība ar iepazīšanos P.F.C. (pour faire connaissance)
· Apsveikums Jaunajā gadā P.F.N.A. (pour feliciter Nouvee An)
· Iepazīšanās neklātienē P.P. (pour presentation)
· Atsveicināšanās neklātienē P.P.C. (pour pendre congre)
· Līdzjūtības izteikšana P.C. (pour coundoleances)
Darījumu pasaulē šo simbolu lietošana nav īpaši izplatīta, bet nonākot diplomātu vai valsts pārstāvju aprindās, ar šādiem apzīmējumiem varētu būt iespēja sastapties samērā bieži. Bez šiem saīsinājumiem, var izteikt jebkuru attieksmi atkarībā no situācijas, pierakstot to trešajā personā. Piemēram, pateicas par viesmīlību vai pateicas par apsveikumu.
Ceru, ka šie vizītkartes knifiņi tev noderēs, jo arī darba intervijā tev ir jādod vizītkarte. Vai ne?