8 Do’s un 8 Don’ts rakstot motivācijas vēstules
Motivācijas vēstule jāraksta tādā valodā, kā to prasa sludinājumā (arī ja amata prasībās nav šī valoda minēta) – lēmuma pieņemšanā var būt iesaistīts kāds ļoti svarīgs boss no kādas aizjūras zemes, kurš Latviski nerunā – ko es nesaprotu – tā nemaz nav! Esiet vērīgi – vissvarīgākā informācija bieži vien ir apakšā un ar ļoti maziņiem burtiņiem!
-
Esiet pozitīvs, aprakstiet sasniegumus– vienai mazai darba skudriņai ir mazāks svars, nekā „gada labā darbinieka statusa īpašniekam.
-
Uzrakstiet mazliet vairāk, nekā to prasa sludinājums– piemēram: ja prasa pieredzi budžeta sastādīšanā, piebilstiet, ka Jums ir pieredze arī budžeta izpildes kontrolē, tās ir radniecīgas lietas un viena bez otras nepastāv. Iedodiet „klientam to, ko viņam vajag un uzlieciet pa virsu mazu „dāvaniņu, darba devējs noteikti priecāsies!
-
Esiet konkrēts savā darba aprakstā– nerakstiet „man ir pieredze jaunu tirgu apgūšanā, rakstiet „veicu tirgus paplašināšanu, atvēru jaunas filiāles, Viļņā, Kijevā un Tallinā, tas lasītājam radīs daudz konkrētāku priekšstatu par Jūsu spējām. Zupa, kurā ir tikai ūdens nevienam negaršo!
-
Salīdziniet uzņēmuma mērķus ar saviem mērķiem– ja tie nesakrīt, tad nav aršana. Mūsu praksē ļoti daudzi kandidāti un darba devēji „šķiršanās iemeslus min tieši šo faktu, ka darbinieka mērķi nesakrīt ar uzņēmuma mērķiem.
-
Pamatojiet savas labās (sludinājumā minētās īpašības)– aprakstiet darbus, rezultātus, sasniegumus, novērtējumu, kas apliecina, ka Jums šīs īpašības piemīt. Lielība piestāv tikai šņabja glāzītei!
-
Rakstiet pārskatāmi– teikumu sāciet ar atkāpi no lapas malas, atdaliet paragrāfus; ir pieļaujams, ka svarīgāko rakstāt „boldā. Nekliedziet – nelietojiet „Caps Lock funkciju.
-
Lietojiet acij tīkamu fontu– viedie prāti ir atklājuši, ka cilvēkiem labāk patīk lasīt Garamond, bet nepatīk Arial.
Don’ts
- Standarta, bezpersoniskas motivācijas vēstules– kas der visam, neder nekam!
-
Gramatikas kļūdas– Jums ir apnicis lasīt šo padomu? Mums ir apnicis lasīt kļūdainas motivācijas vēstules!:)
-
Darba pieredzes apraksts, kas nav kontekstā ar sludinājumā minētajām prasībām– ja opera meklē balerīnu, traktorista iemaņu apraksts, lai arī cik labs, nepalīdzēs izcelties pārējo balerīnu vidū.
-
Fotogrāfijas motivācijas vēstuļu vietā– šeit nedarbojas princips – labāk 1 reizi ieraudzīt, nekā 10 reizes izlasīt, īpaši, ja fotogrāfijā Jūs esat (dāmām) valšķīgā tērpā un (kungiem) ar alus pudeli rokās konspiratīvā pasākumā zem koda „makšķerēšana. Darba devējs meklē cilvēku, kas strādās, nevis …
-
Meli motivācijas vēstulēs– neizpušķojiet tās ar neesošiem faktiem un sasniegumiem – meliem īsas kājas un viss agri vai vēlu nāk gaismā un tad ir pamatīgas ziepes un sabojāta reputācija.
-
Sludinājuma satura kopēšana– Jūs riskējat izskatīties pēc papagaiļa, mēģiniet sludinājumā minētās prasības aprakstiet izmantojot sinonīmus, kur tas ir iespējams. Vārdu „proaktivitāte var aizstāt ar „iniciatīvas izrādīšanu, bet „budžets ir un paliek „budžets.
-
Neatbilstošu rakstura īpašību uzskaitījums– kam gan ir vajadzīgs radošs grāmatvedis vai analītisks fotogrāfs, mēs taču visi gribam akurātu grāmatvedi (īpaši algas dienās).
-
Pārāk mazi vai pārāk lieli burti– ja rakstīsiet ar 8 izmēra burtiem, domās, ka Jums ir kas slēpjams, bet ja ar 16 izmēra burtiem – domās, ka Jums nav ko teikt. Optimāli būtu rakstīt ar 12 vai 13 lieluma burtiem, pamēģiniet tā un šitā, skatieties, kā labāk izskatās.