3 jautājumi, kas tev palīdzēs saprast kā veiksmīgi turpināt savu karjeru

Sabiedrībā arvien populārāks kļūst jautājums par karjeru, labsajūtu darbā un dzīves piepildījumu. Nē, es nerakstīšu par to kā kļūt laimīgam, bet par to, kas var palīdzēt saprast savu šī brīža situāciju un ko ar to darīt. Liela daļa no šobrīd aktīvā darbā esošiem cilvēkiem ir 30+, kuri savu karjeru uzsāka uzreiz pēc skolas sola. Līdz šim savā darba gaitā tā arī neko nav mainījuši un pie sevis klusībā uzdod jautājumus – vai tas ir viss? Ko es vēl varētu darīt, lai justos laimīgs savā darba vietā? Meklējot pēc padoma, dodas uz semināriem, kur bieži nākas dzirdēt ieteikumu: “Vienkārši dari to, kas tev patīk, seko savai kaislībai un tu varēsi darīt jebko!” Ir grūti zināt, ko patiešām patīk darīt, ja esi apzināti ilgu laiku pavadījis vienā darba vietā, rutīnā, darot vienu un to pašu. Kamēr vien neesi pamēģinājis dažādas iespējas, darīt to, kas patīk un aizrauj, nemaz nenākas tik viegli kā domājam. Ne vienmēr ir jāiet prom no darba, ir jāpamana iespējas. Ja arī tu, šobrīd esi apjucis un meklē atbildes, es nedošu padomu, par to kā sekot savai sirdsbalsij, bet uzdošu 3 būtiskus jautājumus.

“Ir grūti zināt, ko patiešām patīk darīt, ja esi pats apzināti ilgu laiku pavadījis vienā darba vietā, rutīnā, darot vienu un to pašu”

1.”Kas man izdodas labāk, nekā citiem – kas ir manas stiprās puses?”

Mums katram vienmēr ir kas tāds, kas padodas labāk kā citiem un ir darbi, kam labāk neķerties klāt. Un tad ir mūsu kaislības, kas liek mūsu acīm degt. Ar to mēs esam unikāli, ka mums visiem ir kāds talants un spēcīgās puses. Nesen no kolēģa saņēmu jautājumu: “Ilze, līdz kādam vecumam var teikt, ka cilvēkam ir talants?” Šis jautājums mani samulsināja, taču es atbildēju:”Manuprāt, talants var būt visu mūžu, taču visu izšķir tas, ko tu ar savu talantu dari – vai kopā ar to noveco, vai attīsti, slīpē un realizē savas dzīves laikā.” Mums katram ir kaut kas tāds, kas vienkārši padodas pats no sevis, taču ne vienmēr kaislība būs profesija ar ko pelnīsi naudu, bieži vien sanāk tā, ka kaislības palīdz mums nonākt līdz profesijai, ko darām. Kādam šīs lietas var sakrist un, ja cilvēks sāk savu karjeru kā bundzinieks un par to arī paliek, taču nereti bundzinieks var kļūt par bungu skolotāju, jo patiesībā viņa talants ir uzklausīt un mācīt citus. Reizēm ir būtiski nekoncentrēties uz to, ko ļoti, gribas, taču īsti nesanāk. Nereti cilvēki, kuri dzenas pēc savas kaislības, beigās to sasniedzot, saprot, ka caur to apzinājušies, ko savā dzīvē vēlas darīti. Kāds visu mūžu tiecas kļūt par aktieri, par to kļūstot, saprot, ka vēlas būt uzņēmējs, kurš ražo teātra krēslus – ergonomiskus, krāsainus. Un tādu stāstu ir daudz. Kāds meklējot savu kaislību, saprot, ka tikai ar patikšanu nepietiek, ir nemitīgi jāattīstās, caur šo apziņu un ceļu, nāk jaunas iespējas.

Mans ieteikums tev:

  • Izpēti un apzinies savas stiprās puses (testi, koučings, atgriezeniskā saite) un saproti to, kas tev izdodas patiešām labi. Svarīgi ir ne tikai saprast, bet tās attīstīt – apgūsti papildus izglītību, lasi grāmatas, blogus, seko un tiecies ar ekspertiem, apmeklē konferences, esi zinātkārs. Nav jāiet prom no darba, lai pamainītu savu ikdienu, amatu un trenētu jaunas prasmes.
  • Ej, nebaidies un realizē sevi vairākās jomās, lai saprastu, kas tev padodas vislabāk – piedalies, iesaki, komentē, dari papildus darbus, maini sfēras, testē savas prasmes dažādos uzdevumos. Cik bieži mēs apstājamies pie – Grūti, man nesanāk, es neesmu gana labs, kāpēc tu to dari, vai tev tas kādreiz būs vajadzīgs? Cik bieži mēs sev nenoticam? Cik bieži nejautājam palīdzību, atbalstu?

“Manuprāt, talants var būt visu mūžu, taču visu izšķir tas, ko tu ar savu talantu dari – vai kopā ar to noveco, vai to attīsti, slīpē un realizē savas dzīves laikā”

2. “Kas ir “problēma”, ko es varu palīdzēt atrisināt – uzņēmumam, klientam, sev?”

Šis jautājums vēl vairāk palīdz sašaurināt plašo lidojumu un noskaidrot, kas ir tās vērtības par ko deg tava sirds. Par ko tu neesi vienaldzīgs. Tas palīdz atklāt tavas vērtības un pārliecības, jo kā zināms, par savām vērtībām mēs esam gatavi stāvēt un krist. Apdomā, kurās jomās tu vēlies un vari palīdzēt atrisināt kādu jautājumu, vai realizēt kādu projektu un piedalīties, lai iegūtu pieredzi. Ieklausies sevī, kad saki – “Es zinu kā to vajadzētu darīt, es par šo tēmu vēlos runāt un domāt vairāk”. Ja labi cilvēki tev uzticas un tev ir lieliskas klausīšanās prasmes, iespējams vari būt labs konsultējošā jomā, redzi kā vajadzētu sakārtot veikalu tā, lai tas būtu ērtāks pircējiem, iespējams vari būt lietotāju pieredzes speciālists (UX), ja redzi kā vajadzētu pareizi ģērbties, iespējams tev ir stilista dotības, ja vienmēr esi sapratis kā cilvēkiem vajadzētu ceļot un dari to labi pats, vari palīdzēt organizēt ceļojumu tūres un palīdzēt citiem atrisināt šo jautājumu, iespējams redzi kā sakārtot procesu uzņēmumā tā, lai darbiniekiem būtu ērti. Pamani, ko neredz citi.

Mani ieteikumi:

  • Ieklausies sevī un saproti kurās situācijās jūti, ka tu varētu iesaistīties un palīdzēt, iespējams ne uzreiz tiksi pie labi apmaksāta darba, taču regulāri sevi attīstot šajā jomā un piedaloties, iegūsi pieredzi un ar laiku būsi eksperts
  • Mācies. Nākotnes atslēgas ir rokās tiem, kuri māk mācīties. Mūsdienās ir tik daudz iepēju apgūt jaunas lietas, izlasīt un klausīties jaunas zināšanas un prasmes likt lietā, ir tikai jāsāk.
  • Dari to, ko nevēlas darīt citi. Bieži vien cilvēki nevēlas redzēt problēmas, jo ir pieraduši. Esi acīgs un pievērs uzmanību.

“Nākotnes atslēgas ir rokās tiem, kuri māk mācīties”

3. “Pēc kādiem darbiem, es gribu, lai mani atpazīst citi?”

Ņem vērā, ka tas ar ko ikdienā nodarbojies arī veido stāstu par tevi kā personību. Vai vari atbildēt kāpēc tu dari, to ko Tu dari, kādu vērtību tas pienes tev, un sabiedrībai kopumā? Cik radošs, ētisks, attīstošs, piepildošs un foršs ir šis darbs, ko dari? Nav jākoncentrējas uz to, ko padomās citi, tas būtu mazāk svarīgi, taču jautājums, kā vēlies sevi pozicionēt un kādas jomas eksperts vēlies būt, pēc kā tevi atpazīs, ir būtisks karjeras attīstībā.

” Dari darbu, kuram, pirmkārt, pats vari nosaukt jēgu un vērtību. Kāpēc dari, kā tu to dari un kādā veidā tu sasniedz sava darba rezultātu”

Mani ieteikumi:

  • Izdomā, kas ir tas viens vai divi vārdi pēc kā vēlies būt atpazīstams, kas ir tava profesionalitāte, ko patiešām saproti un dari labi, to, kas tevi raksturo.
  • Dari darbu, kuram, pirmkārt, pats vari nosaukt jēgu un vērtību. Kāpēc dari, kā tu to dari un kādā veidā tu sasniedz sava darba rezultātu.

Lūk – šie ir 3 jautājumi, kas tev dos papildus jaunas idejas, kā domāt par savas karjeras virzīšanu, ja esi nolēmis veikt pārmaiņas. Ja vēl esi savas savas karjeras sākumā, tad šis ir lielisks veids kā sākt domāt par to, ko savā dzīvē vēlies sasniegt.

Padalies – Kas ir Tavi jautājumi, ko uzdod sev, kad jūties iestrēdzis? Ko Tu dari?

Raksta autore: Ilze Indrēvica