Pārdevējs – cilvēks īstajā vietā

Vai zināji, ka labs pārdevējs 4 minūtēs vienlaikus padara laimīgus 2 klientus un veikala īpašnieku? Kā?

Bija izlaidumu un laiks, un mums ar dēlu bija ieplānotas pāris nogurdinošas dienas žaketes meklējumiem un iegādei. Nodefinējām budžetu, noskaidrojām izmēru, uzvilkām izejamās ūziņas un apbruņojāmies ar pacietību. Lielveikalos šis tas ir, kaut kas par mazu, skaistākais – par dārgu. Tieši tā, kā bijām iedomājušies. Neviena netraucēti izlaikojamies visādas žaketes, veikt pirkumu mūs neviens nepamudina.

Atceramies, ka ir kaut kāds “skapis”, kurā ir daudz žaketes un uzvalki, izlemjam turp doties. Noskaidrojam, ka veikals “Mans drēbju skapis” atrodas Barona kvartālā. Braucu iekšā teritorijā un ar bažām domāju vai ierakstīsimies stundā, kas ir atvēlēta bezmaksas stāvēšanai. Ja ir tā kā stāsta, ka tur ir mežonīgi daudz visa kā, tad kā mēs to apgūsim, kā noorientēsimies, kā paspēsim?

Ieejam veikalā un abi ar dēlu vienlaikus noelšamies – liels veikals, pilns dažādu krāsu uzvalkiem, žaketēm, kurpēm, krekliem un tauriņiem….. Es neesmu īpaši apdāvināta gaumes, krāsu un saskaņošanas jautājumos. Pārliecinoši kombinēju tikai baltu ar melnu. Turklāt tikai savā garderobē. Bet ko darīt, ja pusaudzim ir tumši zilas bikses un ne jausmas, kas tām piestāv?

Šis mulsums mūs piemeklēja tieši uz divām sekundēm, līdz mūs uzrunāja pārdevēja Monta. Tālākais notika ātri, nesāpīgi un organiski. Meitene pajautāja, ko mēs meklējam – žaketi vai uzvalku, aizveda pie īstā stenda, precīzi piemeklēja izmēru, izvēlējās neparastas (manā aprobežotajā izpratnē) krāsas žaketi, uzsmaidot atzīmēja, ka žaketes krāsa liek iemirdzēties jaunieša acu krāsai, atļāva pielaikot arī mūsu izvēlētas žaketes, kas bija galīgi garām i pēc krāsas, i pēc fasona, un bija apliecinājusi savu profesionalitāti. Mums viss patika!

Monta stingri pārjautāja vai mums ir krekls un kurpes, un iedrošinoši vadīja kases virzienā. Tikai tad es apskatījos uz žaketes cenu. Tur ir tāda interesanta pieeja – parastā cena un klienta cena ar jūtamu atšķirību. Tās abas ievērojami pārsniedza mūsu budžetu. Vēlamo budžetu. Es kautrīgi uzjautāju pārdevējai kā kļūt par klientu, lai ietrāpītos draudzīgajā cenā, bet viņa pilnīgi mierīgi atbildēja, ka visu sakārtos, lai mēs neraizējamies.

Un tā, pēc četru minūšu šopinga mēs pilnīgi laimīgi un samulsuši attapāmies ar iepirkuma maisiņu uz ielas ar pilnībā atrisinātu problēmu, apjukuši par brīvo pēcpusdienu.

Tā tas notiek vienmēr, kad ar pārdošanu nodarbojas cilvēks ar iedzimtu talantu, socionikas valodā – piemērots sociotips. Vēl par to parasti saka – cilvēks īstajā vietā. Protams, četras minūtes ir stipri par maz, lai es noteiktu šīs konkrētās pārdevējas sociotipu, bet dažas viņas tipu veidojošās iezīmes gan es paspēju pamanīt – meitene ir ētiska un sensora. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir iedzimts talants un organiska vēlēšanās palīdzēt, spēcīgs tvēriens, spēja izjust un kombinēt krāsas un vēlēšanās nopelnīt. Ideāls īpašību kopums labam pārdevējam.

Es nezinu vai Monta savā amatā nonākusi nejauši vai ir atlasīta smagā meklējumu procesā, tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka veikala īpašniekam tā ir liela laime, ja darbu dara cilvēks, kuram tas labi padodas. Ceru, ka šī darbiniece tiek atbilstoši novērtēta.

Ir liela kļūda uzskatīt, ka šīs prasmes sevī var attīstīt ikviens cilvēks, ja vien ļoti vēlās un mācās. Katrs cilvēks spoži var darīt tikai tos darbus, kuriem viņš ir radīts. Centieni darīt lietas, kuras nav sirdij tuvas vai nepadodas, lai arī ļoti vajadzīgas, vienmēr noved pie viduvējiem panākumiem, kas sasniedzami ar lielu piepūli.

Kā var zināt, kādam darbam cilvēks ir piemērots un vai viņš būs, piemēram, labs pārdevējs? To var uzzināt, noskaidrojot cilvēka sociotipu. Tas notiek darba intervijas laikā. Tā jau iepriekš var uzzināt katra cilvēka talantus, viņa spēju iekļauties jau esošajā darba kolektīvā un noskaidrot konkrētajam cilvēkam patiešām darboties motivējošus bonusus. Tāpat jau laicīgi var noskaidrot, kuru pretendentu labāk neizvēlēties, lai lieki netērētu savu laiku, naudu un nervus, jo viņš ar darbu netiks galā.

Evija Čeprova
cilvekutipi.lv