Kā uzvarēt ikvienā darba intervijā?

Rūpīgi sagatavojies intervijai.
Svarīgākais trumpis darba intervijā ir, ja tu esi tai rūpīgi sagatavojies. Tas varbūt izklausās nedaudz triviāli, bet patiesībā jautājums ir diezgan sarežģīts. Ļoti bieži nākas redzēt darba kandidātus, kuri ierodas uz interviju ar nepietiekošu informāciju par attiecīgo uzņēmējdarbības nozari, par uzņēmumu un tā problēmām. Atceries: Tu esi ieradies uz interviju, lai atrisinātu problēmu. Pretējā gadījumā uzņēmumam tevi nemaz nebūtu jāņem darbā.

Padomi:
1. Iepazīsti uzņēmumu. Pēc iespējas vairāk uzzini par vakanci, uzņēmumu un tā vajadzībām, lai intervijas laikā tu varētu pierādīt ka tava pieredze ir atbilstoša, lai varētu risināt uzņēmuma vajadzības. Piezvani uzņēmuma sekretārei un palūdz brošūras ar uzņēmuma aprakstu. Pa telefonu un ejot pēc brošūrām izrādi draudzīgu attieksmi un esi lietišķs. (Sekretāre, kurai tu būsi iepaticies, būs tev svarīgs atbalsts darba iegūšanā.) Ja iespējams, pamēģini iegūt uzņēmuma gada pārskatu, mēģini atrast uzņēmuma aprakstu Internetā.
2. Iepazīsti sevi. Apsver savas prasmes un rakstura īpašības, kuras varētu palīdzēt uzņēmumam sasniegt izvirzītos mērķus. Pārdomā pirms darba intervijas, ko tu, ko uzņēmums iegūs, pieņemot tevi darbā. Kā izpaudīsies tā unikālā vērtība, ko tu ar savu darbu pievienosi uzņēmumam.
3. Labi pārzini savu darba pieredzes vēsturi. Apkopo domās savus pagātnes sasniegumus un nopelnus, lai vajadzības gadījumā varētu apkopot tos vissmalkākajās detaļās. Apkopo rekomendācijas vēstules un savu iepriekšējo darbu paraugus, lai pierādītu intervētājam savus pagātnes sasniegumus. Pavingrinies aprakstīt savu darba pieredzi caur uzticētās atbildības un sasniegumu prizmu.
4. Zini jautājumus. Var pat gandrīz vai slēgt derības ka tev darba intervijā pajautās: Pastāstiet, lūdzu, par sevi. Pieej šim jautājumam no darba devēja puses. Uzdod sev jautājumu, Ja es ņemtu kādu darbā šādā amatā, ko es gribētu uzzināt? Un atbildi uz šo jautājumu. Esi gatavs arī smagiem jautājumiem. Izdomā pašus sliktākos jautājumus, kādus tu varētu saņemt par savu darba pieredzi un sagatavo uz tiem pozitīvas atbildes.
5. Sagatavo arī savus jautājumus. Darba devēji tavus jautājumus gaida ne mazāk kā tavas atbildes. Un viņi, saņemot inteliģentus jautājumus par vakanci, uzņēmumu un industriju reaģēs ļoti pozitīvi. (Piemēri: Kādu vietu šis amats ieņem uzņēmumā kopumā? Vai šajā amatā ir kādas īpašas prasības pret precizitāti/saskarsmes iemaņām/personāla vadības pieredzi u. tml.? Kāds ir lielākais šķērslis/grūtība, ar kuru ikdienā nākas saskarties jūsu uzņēmuma darbiniekam?)
6. Iztēlojies kopainu. Vizualizē visu interviju kopumā, no paša sākuma līdz beigām. Iztēlojies sevi, piedaloties intervijā ar savu stilu un pašcieņu. Kā intervija beigsies? Vai tu saņemsi darba piedāvājumu, vai arī tevi aicinās uz vēl vienu interviju? Cik lielu algu tu vēlies? Kādus papildus labumus tu vēlies gūt no kompānijas? Tas, ko tu būsi uzzinājis 1. solī, palīdzēs tev saprast, kādu piedāvājumu tu vari sagaidīt. Esi gatavs jebkurai iespējamībai.

Radi labu pirmo iespaidu
Darba intervijas iznākums lielā mērā būs atkarīgs no tā, kādu tu par sevi radīsi iespaidu pirmajās piecās minūtēs. Lai gūtu panākumus, tev par sevi ir jārada profesionāls, kompetents un entuziastisks iespaids. Tavs mērķis ir pārliecināt intervētāju, ka tu uzņēmumam būsi ieguvums.

Paturi prātā sekojošus padomus:
7. Punktualitāte. Lai arī ko tas no tevis neprasītu, ierodies dažas minūtes pirms noteiktā laika. Ja nepieciešams, ierodies iepriekšējā dienā un gaidi savu laiku, bet nekādā gadījumā nenokavē. Ieplāno papildus laiku transporta sastrēgumiem, brīvas auto stāvvietas atrašanai un lēnam liftam.
8. Apģērbies. Tavam apģērbam ir jābūt atbilstošam tai vakancei, uz kuru tu pretendē. Tavam tērpam ir labi jāiederas biroja atmosfērā, un tam ir jābūt nevainojamam. Ja tu nezini, kāds ir tipisks apģērbs uzņēmumā, piezvani un pajautā! Kurpēm jābūt nospodrinātām; biksēm/svārkiem jābūt izgludinātiem.
9. Sakopies. Tīri mati un sakopti nagi ir kritiski svarīgi. Matiem jābūt sakārtotiem konservatīvi. Izvairies no pārmērīgas kosmētikas, rotas lietām vai smaržām.
10. Rokasspiediens. Vispiemērotākais ir stingrs rokas spiediens, jo tas norāda uz tavu pārliecību un pašapziņu. Paspiežot roku, noteikti nodibini acu kontaktu.
11. Ķermeņa valoda. Nosūti pareizo neverbālo signālu, stāvot ar taisnu muguru, pārvietojoties mierīgi un pārliecināti, un sēžot nedaudz nosveries uz priekšu.

Vadi interviju Izveido pats savu intervijas dienas kārtību un skaidri apzinies, kur tai ir jānonāk. Tas tevī radīs pārliecību un palīdzēs tev pāriet no viena jautājuma un nākamo. Atceries: Lielākā daļa intervētāju jūtas tikpat neērti, cik tu. Viņi vēlas, lai vakance tiktu aizpildīta pēc iespējas ātrāk. Ja tu nāksi talkā intervētājam, veicinot interviju un palīdzot visam noritēt gludi, tu palielināsi iespēju saņemt darba piedāvājumu.

Iegaumē sekojošus padomus:
12. Entuziasms un acu kontakts. Parādi savu entuziasmu ar acu kontaktu un saglabājot ieinteresētu izteiksmi. Māj ar galvu un žestikulē ar mēru; pārmērīgas ķermeņa kustības var intervētājam sākt krist uz nerviem.
13. Klausīšanās iemaņas. Klausies uzmanīgi un uzdod papildus jautājumus, lai dziļāk izprastu intervētāja teikto. Lielākā daļa intervētāju ir patīkami pārsteigti, dzirdot jautājumu: Kā es jums varu palīdzēt atrisināt problēmu, kuru jūs nupat aprakstījāt?
14. Saskarsmes iemaņas. Literāra valoda un artikulēta runa ir izšķiroši svarīgas. Ja šī joma nav tavs jājamzirdziņš, vingrinies. Vingrinies ģimenē, vingrinies pie spoguļa, ieraksti savu balsi magnetofonā, apmeklē nodarbības – dari visu, lai iegūtu saskarsmes iemaņas.
15. Negatīvas atsauksmes par iepriekšējiem darba devējiem un darba vietām. NEKAD! Tā vietā, esi diplomātisks. Lai arī cik slikts bija tavs iepriekšējais boss vai darba vieta, iespējams, ka tu no tā guvi kādu labu pieredzi. Intervijā paud tikai pozitīvo un neaizmirsti par smaidu.

Nostiprināšana
Šis ir ļoti svarīgs un bieži aizmirsts solis interviju procesā. Atceries: Neviena pils nav uzbūvēta bez atkārtota kopsavilkuma un iepriekš nolemtā nostiprināšanas.
16. Izšķiroši svarīgi ir uzrakstīt pateicības vēstuli par atvēlēto laiku katram uzņēmuma darbiniekam, ar kuru tu tikies. Savās pateicības vēstulēs vēlreiz apkopo intervijā izrunātos jautājumus un izcel tās priekšrocības, kuras uzņēmums gūs nodarbinot šajā amatā tieši tevi. Pasaki paldies par atvēlēto laiku un palūdz atļauju piezvanīt pēc pāris nedēļām, lai painteresētos kā norit labākā kandidāta izvēles process. Šis kandidāts vari izrādīties tu!