Kā uzlabot attiecības ar darba devēju, neiemantojot lišķa statusu?

Labas attiecības kolektīvā ir svarīgas. Bet tās būtiski veidot ne tikai ar kolēģiem, bet zināmā līmenī arī ar priekšniecību. Lai neiemantotu nelabvēlīgu slavu, cenšoties iepatikties savai vadībai, šoreiz, pateicoties “Forbes” izvirzītajiem padomiem, piedāvājam veidus, kā uzlabot attiecības ar darba devēju un viņam iepatikties, neiemantojot lišķa statusu.

Iejūties priekšnieka ādā
Lai spētu patiešām izveidot ciešāku saiti ar savu priekšniecību, jāspēj atrast kopīgu valodu. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir iejusties priekšnieka ādā, apjaušot viņa pienākumu nastu un to, kā darbi viņam liek justies. Apzinoties to, kā viņš varētu justies pēc konkrētām darba dienām vai pienākumu izpildes, tu vari būt iecietīgāka un izspēlēt pareizās kārtis arī no savas puses, lai attiecības veidotu patīkamākas. Atceries, arī priekšnieks ir tikai cilvēks, kurš dara savu darbu, tādēļ ne viss ir jāņem personīgi.

Gluži tāpat vienmēr jāpadomā, ko priekšnieks no tevis sagaida – ja paredzēta kāda saruna, padomā, kādi varētu būt viņa jautājumi, uz kuriem priekšlaicīgi un pamatīgi sagatavojies. Šādas pūles noteikti nepaliks nepamanītas un priekšnieka acīs būsi nedaudz augstākā vērtē.

Pierādi sevi
Paturpinot iepriekšējo, jāatgādina, ka būtiski sevi pierādīt pēc iespējas labāk. Viņs tevi pieņēma darbā kāda iemesla dēļ, attaisno viņu cerības!
Strādā cītīgi, pārliecini apkārtējos par savām spējām un esi lietas kursā par notiekošo. Tā kā tam, ka strādā konkrētajā amatā, ir kāds iemesls, svarīgi apzināties savu kompetenci. Pat tad, ja priekšniecībai ir cits plāns, bet tu skaidri zini, ka tev ir labāka ideja, nekautrējies to pateikt. Lai arī viss atkarīgs no tava darba devēja, ja esi zinoša tēmā un vari piedāvāt kādu labāku variantu, esi drošāka un izklāsti to. Priekšnieks to novērtēs un tas pierādīs, ka tev patiešām rūp šī projekts, uzņēmuma nākotne.

Zini, kā un kad ar savu priekšnieku vislabāk runāt
Ļoti būtiska ir saziņa ar savu priekšniecību. Centies pēc iespējas ātrāk pieslīpēties savam darba devējam un saproti viņa strādāšanas stilu.
Vai tavs darba devējs dod priekšroku saziņai e-pastā? Vai arī viņam labpatīk visu izrunāt? Gluži tāpat vērts apjaust, kurās dienās priekšnieks ir vispieejamākais un gatavs ar tevi sazināties, lai nesanāk tā, ka uzkrīti kā sniegs uz galvas un pretī nestājas “niknais pūķis”.

Šīs ir tikai dažas no lietām, kas jāliek aiz auss. Jo vairāk zināsi, jo labāk spēsi veidot ar viņu kontaktu.

Noskaidro, ko viņš par tevi domā kā par darbinieku

Jāteic godīgi, nav iespējams izzīlēt kafijas biezumos to, ko par tevi domā priekšnieks. Lai to uzzinātu, ir jāpajautā pašai.
Ja tavs priekšnieks klusē, tas ne vienmēr nozīmē, ka viņš ir ar tavu darbu neapmierināts. Savā darbu jūrā viņam, iespējams, vienkārši nav bijis mirklis, lai tev izklāstītu savu viedokli. Ja vēlies to uzzināt, kas ir arī tikai normāli, droši jautā – tikai tā tu sapratīsi, vai nepieciešams kaut ko uzlabot, pamainīt vai piestrādāt pie kaut kā cītīgāk.

Palīdzības piedāvāšana un lūgšana
Protams, katram savi darbi un pienākumi, tomēr ik pa laikam, ja rocība ļauj, pavaicā, vai vari kā palīdzēt savam darba devējam. Iespējams, ir kāds veids, kā kaut nedaudz vari atvieglot priekšnieka nastu, par ko, loģiski domājot, viņam vajadzētu būt pateicīgam.
Tomēr, ja tavi darba pienākumi tevi smacē nost, ir jāuzdrošinās par to ziņot. Ja par to nerunāsi, nevienam pat var nerasties ne mazākās aizdomas par to, ka tev “uzkrauts” pārāk daudz. Gluži tāpat – svarīgi, ka neskaidrību gadījumā vērsies pie sava darba devēja ar lūgumu par padomu. Protams, nevajag pārspīlēt un pie viņa doties par katru niecīgāko sīkumu, tomēr ik pa laikam viņš novērtēs, ja lūgsi viņa padomu kādā svarīgā lietā.

Iepazīsti viņu tuvāk
Ne vienmēr tuvāku saišu veidošana nozīmē kopīgi pavadīts laiks ārpus brīvdienām, tomēr kādas atbilstošas sarunas gaitā nenāktu par ļaunu, ja pavaicātu, kā brīvais laiks aizvadīts un vai beidzot cilvēks ir kārtīgi atpūties.
Lai arī attiecībām darba vietā vajadzētu palikt profesionālām un nevajadzētu kāpt pāri normas robežām, būtu lieliski, ja tev ar savu priekšniecību būtu kaut kas kopīgs. Tā, piemēram, var būt vienota interese, par kuru, saskrienoties kafijas pauzē, varat pārmīt dažus vārdus.

Tomēr ar pārāk ciešām draudzības saitēm gan jābūt uzmanīgai – jebkurā gadījumā atceries, ka tas ir tavs darba devējs.

Esi labās attiecības arī ar citiem
Lai kāds vispār ar tevi vēlētos veidot ciešākas saites, tev jābūt, tā teikt, normālam cilvēkam un kolēģim, ar kuru viegli saprasties.
Centies kolektīvā būt draudzīga ar visiem, ne tikai izpatikt priekšniekam, kas jau atkal var radīt nelabvēlīgu priekšstatu par tevi. Gluži tāpat izvairies no visiem kaitinošajiem ieradumiem darba vietā, kas mēdz apkārtējos nokaitināt līdz riebumam. Neaprunā citus, esi draudzīga un pret darbu izturies atbildīgi. Atrasties blakus lādzīgiem cilvēkiem ir patīkami!