Kā pareizi izteikt sūdzību, neradot konfliktu

Vai tev ir kādreiz gadījies nonākt domstarpībās ar kolēģi un sadusmoties uz viņu, jo viņš ir pieļāvis kādu kļūdu? Kaut kas nebija īsti pareizi, vai ne? Katru reizi, kad kaut kas tāds ar tevi notiek saskarsmē ar apkārtējiem, tev uznāk nepārvarama vēlēšanās izteikt kādam pārmetumu.

Iespējams, rodas vēlēšanās to darīt emocionāli, lai «labāk pielec».

Tajā brīdī sākas «savstarpējo pārmetumu kampaņa», kurā, lai arī cik skumji tas nebūtu, nav uzvarētāju.

Bieži mēs nonākam situācijā, kad atrodam kādā procesā vai cilvēka rīcībā nepilnības, un tā ir lieliska iespēja iekrist savstarpējo pārmetumu lamatās. Tas var prasīt nelietderīgi iztērētu tavu laiku, enerģiju, tevī var rasties negatīvās emocijas un uzkrāties stress, liekot justies piekrāptam un ar iedragātu pašcieņu. Tas ir pašsaprotami, ka mēs gribam paši izvēlēties, kā justies un kādas emocijas pavada mūs ikdienā. Arī tev noteikti nav iebildumu justies komfortabli un sakārtoti? Bieži, atceroties situāciju, kurā tu juties nokaitināts, tev nākas nožēlot savus vārdus vai pat rīcību, kas notikusi emociju iespaidā.

Šeit tu atradīsi piecus ieteikumus, kuri tev noderēs, izsakot sūdzību, lai neiekristu pārmetumu lamatās.

Neizsaki ātrus spriedumus!

Saglabā sev laiku «atdzišanai». Apstājies. Tā vietā, lai izteiktu pārgalvīgu spriedumu, labāk formulē savu domu rakstiski un nākamajā dienā pārlasi rakstīto. Tu atklāsi, ka tavs iepriekšējās dienas vēstījums bijis pārāk emocionāls un labākais, ko tādā brīdī varētu darīt, būtu pāris reizes dziļi ieelpot, noklusēt un saglabāt mieru. Labāk ieņem neitrālu pozīciju. Izslēdz emocijas. Izsaki savu sūdzību mierīgi un konstruktīvi, saņemot mierīgu un izpalīdzīgu pretreakciju. Tas ne tikai saudzēs tavu asinsspiedienu un nervu sistēmu, bet arī ļaus īstenot projektus, kuros agrāk nācās saskarties ar pretestību.

Apsver visus iespējamos variantus un noskaidro, kuri ir sevi pozitīvi pierādījuši jau citos gadījumos.

Nekas šajā pasaulē, ne cilvēki, ne uzņēmumi nav radīti, lai izpostītu tavu dzīvi. Kļūdīties var gandrīz katrā situācijā, jo nekas, un īpaši cilvēks, nevar būt perfekts. Nemitīgi atgādini sev, ka ikviens cenšas darīt visu pēc iespējas labāk un iespējami pareizi. Tev ir tikai jāatrod kāda iespēja labot un pilnveidot procesu, lai izvairītos no kļūdām nākotnē. Neuztver lietas personiski.

Pārstāj meklēt kļūdas un mētāties ar apvainojumiem.

Pat ja kāds cits ir pieļāvis kļūdu, tev vienmēr pastāv iespēja izvēlēties, kā šajā situācijā jūties tu — neviens cits, bet tikai TU radi savu pašsajūtu. Tu pats izvēlies, kā uz kuru situāciju reaģēt. Ko tu izvēlēsies? Es dodu priekšroku priekam, uz visu raugoties no mīlestības, sapratnes un piedošanas pozīcijas. Tas manu dzīvi atbrīvo no stresa un dusmām.

Pievērs uzmanību tam, ko tu esi no katra starpgadījuma mācījies un kā tas tev var noderēt nākotnē.

Katrā starpgadījumā mēs varam atrast kādu mācību. Katrā starpgadījumā tu gūsti pieredzi, uzkrāj spēkus un dzīves gudrību, kas tev noderēs, lai pieveiktu nākotnes grūtības. Pieņem pasauli un cilvēkus tādus, kādi tie ir. Pareizā attieksme — «jā, lieliski». Sagremo to. Ieelpo to ar pilnu krūti. Viņi, iespējams, nerīkojās vai nerunāja tā, kā tu uzskatīji, ka viņiem vajadzētu darīt, un tas arī nemaz nebija tik nepieciešams. Es zinu — to nav viegli pieņemt, tāpēc, sākumā ļauj tam vienkārši «pasēdēt uz lievenīša». Atbrīvojies no dusmām un ar mierīgu prātu paraugies, ko tu no tā visa esi iemācījies un sūti domās tam cilvēkam, uzņēmumam, vai kas tas arī nebūtu, lielu paldies par gūto pieredzi.

Lai šos principus ievērotu, jāseko sev katru dienu.

Ja tev kaut kas īsti neizdodas, nenosodi sevi. Lieto mīlestības, sapratnes un piedošanas principu attiecībā pret sevi. Ja tev sākumā neizdodas ieņemt vēlamo attieksmi, vienkārši notēlo, ka tev ir izdevies. Ar katru reizi tev izdosies notēlot aizvien labāk, līdz tas kļūs par tavu ieradumu un dziļāko būtību.

Dzīvi nevar izniekot dusmām un pārmetumiem – esi priecīgs un celies spārnos!

Autors: Māris Silinieks