Britu eksperti «atrod» ceļu uz laimi

Britu eksperti neparastā eksperimentā noskaidrojuši, kas būtu darāms, lai padarītu cilvēku dzīvi laimīgāku.

Seši dažādu jomu speciālisti trīs mēnešus ilgā eksperimentā strādāja pie laimes sajūtas līmeņa paaugstināšanas tipiskā Lielbritānijas pilsētā Slavā.

Eksperti izmēģināja un pārbaudīja desmit vienkāršas darbības, kas varētu darīt cilvēkus laimīgākus. Pētījumā veiksmīgas izrādījās tādas stratēģijas kā auga audzēšana, uzsmaidīšana svešiniekiem un pie televizora pavadītā laika samazināšana.

Pētījuma veicēju panākumi no otrdienas ir vērojami četros dokumentālos raidījumos «Making Slough Happy» televīzijas kanālā BBC TWO.

Laimes ekspertu komandā darbojās psihologs doktors Ričards Stīvenss, psihoterapeits Brets Kars, darba vietas speciālistes Džesika Praisa-Džonsa un Filipa Čepmena, sociālais uzņēmējs Endrū Mousons un Ričards Rīvss, kurš darbojas filozofijas, sabiedriskās kārtības un ekonomikas jomā.

Slavas pilsētā tika izvēlēti 50 brīvprātīgie ar mērķi «iedēstīt viņos laimes iedīgļus», lai šī cilvēku grupa izplatītu savu labo garastāvokli tālāk sabiedrībā. «Brīvprātīgie ieviesīs savas jaunās iemaņas un attieksmi sabiedrībā, un šādā veidā mēs sāksim mainīt Slavas psiholoģisko klimatu,» skaidroja doktors Stīvenss. Balstoties uz zināšanām un pētījumiem, ekspertu komanda izveidoja laimes plānu, kas sastāv no desmit punktiem.

Eksperti novērtēja brīvprātīgajiem laimes sajūtas līmeni pirms projekta, tā laikā un pēc tā īstenošanas, lai pārliecinātos, vai viņu metodes ir efektīvas.

Eksperimenta laikā ekspertu komandai nācās pārliecināt par savu atklājumu patiesumu potenciāli skeptisku sabiedrību, kas nav gatava tādām netradicionālām darbībām kā dejošanai lielveikalā, «kapu terapijai» un koku samīļošanai.

Pēc ekspertu domām, desmit soļi līdz laimei ir šādi:

1.Iestādi kaut ko un audzē to.
2.Uzskaiti savas veiksmes – vismaz piecas – katras dienas beigās.
3.Atlicini laiku stundu ilgai sarunai ar mīļoto cilvēku katru nedēļu.
4.Piezvani draugam, ar kuru kādu laiku neesi runājis, un sarunā tikšanos.
5.Katru dienu pacienā sevi un atvēli laiku, lai patiešām to izbaudītu.
6.Kārtīgi izsmejies vismaz reizi dienā.
7.Nodarbojies ar fiziskiem vingrinājumiem pusstundu trīs reizes nedēļā.
8.Uzsmaidi un/vai pasveicini svešinieku vismaz reizi dienā.
9.Uz pusi samazini televizora skatīšanās laiku.
10.Izdari kādu pakalpojumu – izdari kādam kaut ko labu katru dienu.

Materiāls publicēts sadarbībā ar ziņu aģentūru LETA