Smieklu terapija tavā birojā?

Nereti nākas novērot kā darba dienas laikā darbinieku pierēs ir ievilkušās dziļas grumbas. Pastāv uzskats, ka smiekli darba vietā mazina darba efektivitāti un izkliedē uzmanību. Ir redzēti pat gadījumi, kad birojā valda jautrība līdz brīdim, kad durvīs materializējas bargais, ar saraukto pieri kronētais priekšnieka siluets. Bet, vai arī gudrs priekšnieks cīnās par nopietnu atmosfēru birojā?…

Smiešanās nāk par labu ne tikai mūsu psihei, bet arī ķermenim. Tas, kurš ir vienu minūti smējies, pēc tam jūtas tik atpūties, it kā ceturtdaļstundu būtu relaksējies. Spēja smieties ir izšķiroša arī mūsu izaugsmei: jo vairāk bērni smaida un smejas, jo labāk viņi attīstās.

Katra diena, kurā neesi smējies, ir pazaudēta diena. (Čārlijs Čaplins)

Smieklus pēta pat īpaša zinātnes nozare – gelotoloģija. Kas notiek, kad smejamies? Pirmām kārtām šai procesā tiek iesaistīti aptuveni 80 muskuļi un ķermeni pārņem pozitīvais stress (eistress). Sirds sitas ātrāk un paaugstinās asinsspiediens. Plaušās ieplūst vairāk skābekļa. Un tā nav vienīgā iedarbība.

🙂 Smiešanās noārda stresa hormonus organismā.
🙂 Tiek stimulēta imūnsistēma.
🙂 Vieglāk izturēt sāpes.
🙂 Protams, pieaug dzīvesprieks.
🙂 Mazinās spriedze un bailes.
🙂 Kļūst vieglāk izārstēt dažādas slimības.

(Piemērs no dzīves: astoņu gadu vecumā saslimu ar tik briesmīgu angīnu, ka nespēju ne ēst, ne parunāt. Atbrauca ciemos māsīca un sarīkoja slimnieces gultā leļļu teātri: pašsacerētās ludziņas sastāvēja no vieniem vienīgiem jokiem, kas bija tik traki, ka nespēju savaldīties un palikt nopietna, lai gan smejoties kakls sāpēja BAISMĪGI. Tā smējos visu dienu, un… nākamajā rītā kakla iekaisums un temperatūra bija pazuduši bez pēdām.)

Smiešanās ir kā aspirīns, tikai iedarbojas divtik ātri. (Groučo Markss)

Ir pat tāda smieklu terapija

Smiekliem ir tik daudz pozitīvas iedarbības, ka tie pilnīgi apzināti tiek izmantoti kā terapeitisks līdzeklis, piemēram, slimnīcās. Ja jums kaut kur gadās redzēt krievu valodā (vai citā jums zināmā valodā) izdoto grāmatu Provokatīvā terapija, silti iesaku – tā noderēs ne tikai mediķiem un psihologiem, kam diendienā jāsastopas ar psihiskām novirzēm, bet būs interesanta lasāmviela ikvienam, kas kādreiz juties nomākts, aizvainots vai nikns. P.Adamsa iedibinātās terapijas metodes mērķis ir konfrontēt ar klientu tikmēr, kamēr viņš kļūst spējīgs pats smieties par situāciju, kurā atrodas. Kad tas ir sasniegts, bieži vien pašlikvidējas pamatīgas psiholoģiskas blokādes un aizspriedumi un cilvēks iegūst jaunu skatījumu uz dzīvi.

Cik bieži jūs smejaties?

Izpētīts, ka pieaugušie skaļi smejas aptuveni sešas minūtes dienā. 40 gadus senā pagātnē šis laiks bija trīsreiz ilgāks! Pieaugušie smejas vidēji 15 reižu dienā, kamēr bērni – 400 reižu! Kā redzams, uz vecumgalu mēs zaudējam spēju uztvert dzīvē jocīgo. Žēl gan. Ko darīt?

1. Biežāk dariet to tīšām
Lai gan tas skan neticami, bet vienmēr, kad jūs smaidāt, vienalga – spontāni vai kā aktieri, jūsu garastāvoklis kļūst pozitīvāks. Smaidiet apzināti vienu minūti un jums kļūs vieglāk smieties pa īstam. Smaids stimulē sejas nervus, kuri signalizē smadzenēm: Re, tas ir kaut kas skaists vai priecīgs!

Briesmīgi drūma noskaņojuma gadījumā: paņemiet starp zobiem tievu zīmuli – tā, lai mutes kaktiņi atstieptos iespējami tālāk uz sāniem. Psihologi eksperimentā ir pārbaudījuši, ka šādi mēs smaidām automātiski un – automātiski jūtamies arī labāk.

2. Apzināti meklējiet komisko
Humors ir tikpat daudzveidīgs kā cilvēki – katrs smejas par kut ko citu. Nu, un kamēr jūs ar savu humoru neaizvainojat kādu citu, viss ir atļauts.

🙂 Noskatieties komēdiju.
🙂 Izlasiet dienas jokus Internetā.
🙂 Nopērciet jautru grāmatu vai žurnālu ar labām anekdotēm.
🙂 Klausieties, ko citi jautru stāsta.

3. Krājiet komisko
Vāciet jokus un karikatūras melniem brīžiem, iegādājieties kādas izcilas komēdijas videokaseti, turiet plauktā grāmatas, kas jūs vienmēr spēj sasmīdināt. Tā vajadzības gadījumā jums būs pa rokai īstās zāles.

4. Iemācieties pasmieties pats par sevi
Tā jums vienmēr būs pa rokai labs uzjautrināšanās iemesls 🙂 Un galu galā arī dzīve kļūs vieglāka. Tiesa, tā jums vajag nedaudz distancēties no savas ievērojamās personas, palūkojoties uz to kā vērotājam no malas. Šai procesā nezaudējiet mīlas pilnu attieksmi pret sevi!