Izvēloties personāla atlases pakalpojumu sniedzēju, specializācija ir izšķiroši svarīga!

Ja runa ir par vienkāršām, ierindas darbinieka vai asistenta līmeņa speciālista vakancēm, specializācijas jautājums, varbūt, nav tik aktuāls. Bet, lai atrastu darbinieku sarežģītai vakancei, kuras aizpildīšana prasa zināšanas attiecīgajā jomā un padziļinātu amata specifikas izpratni, vienmēr rodas jautājums – kuram darbiniekam šo atlases projektu uzticēt, kurš ir sekmīgi aizpildījis līdzīgu vakanci nesenā pagātnē? Kādus avotus izmantot, kur meklēt? It īpaši, ja darba tirgū ir attiecīgo speciālistu trūkums.

Ja tiek pieņemts lēmums izvēlēties personāla atlases pakalpojumu sniedzēju, tad pēc kādiem kritērijiem izvēlēties? Uzņēmuma atpazīstamība? Cik ilgi uzņēmums darbojas Latvijā? Sniegto pakalpojumu cena? Cik labi orientējas nozarē un vai iepriekš ir strādājis ar līdzīgiem atlases projektiem? Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu, bet viens jautājums ir tas, ar kuru vajadzētu sākt personāla atlases pakalpojuma sniedzēja izvēli – vai uzņēmums ir specializējies attiecīgajā nozarē? Vai atlases speciālists, kuram tiek uzticēts atlasīt bankas darbinieku, pats ir strādājis bankā? Vai atlases speciālists, kurš meklēs uzņēmuma vadītāju, pats jebkad ir vadījis uzņēmumu? Un vai ražošanas vadītāju meklēs darbinieks, kurš pats ir vadījis ražotni?

Izvēloties personāla atlases pakalpojumu sniedzēju, darba devējs vēlas runāt ar atlases speciālistu vienā valodā – lai tas orientējas nozarē, pārzina terminus, tehnoloģijas un ir informēts, ar kādiem personiskiem izaicinājumiem potenciālajam darbiniekam būs jāsaskaras, strādājot attiecīgajā amatā – kādas personiskās īpašības būs nepieciešamas ikdienas darbā. Uzticēt atrast darbinieku vakancei banku sektorā speciālistam, kurš ir tikai apguvis darba interviju un novērtēšanas tehnikas, vai tādam, kurš attiecīgajā nozarē ir strādājis vadošos amatos vairākus gadus un pazīst nozari no iekšpuses, bet pēc tam pārkvalificējies uz personāla atlasi? Protams, ka vieglāk sadarboties un pie labāka rezultāta novedīs nozares eksperts, kurš ir specializējies personāla atlasē. Turklāt, no darba pieredzes banku sektorā viņam kabatā vēl ir saglabājies biezs “blociņš” ar personīgajiem kontaktiem.

Protams, specializācija nozarē nav vienīgais izvēles kritērijs. Ja personāla atlases speciālists labi orientējas nozarē vai attiecīgajās biznesa funkcijās, kurām tiek meklēts speciālists, tas vēl nepadara to par labu atlases speciālistu. Piemēram, kad ir izsmelta personāla atlases uzņēmuma kandidātu datubāze (kas parasti notiek diezgan ātri – divu trīs nedēļu laikā), vai viņam ir pieredze mērķtiecīgi piesaistīt un uzrunāt pasīvos darba kandidātus? Vai viņš māk identificēt vērtīgu darba kandidātu un iegūt viņa kontaktinformāciju? Vai viņš māk pārdot kandidātam vīziju par labāku dzīvi un samotivēt piedalīties amata konkursā? Vai viņš pārvalda personāla atlases mākslu un zinātni?

Lēmums par nozaru specializāciju WorkingDay brieda jau vairākus gadus – ņemot darbā pieredzējušus attiecīgās nozares ekspertus un apmācot personāla atlases speciālistus – sūtot tos uz semināriem, konferencēm, piedaloties uzņēmumu atvērto durvju dienās un apmeklējot asociāciju rīkotus pasākumus. Nodarbināt personāla atlasē nozaru speciālistus ir arī izaicinoši atalgojuma ziņā, jo labs nozares speciālists vēlas saņemt adekvātu darba algu.

Lai pieņemtu lēmumu specializēties atsevišķās uzņēmējdarbības nozarēs, personāla atlases uzņēmumam ir jābūt pietiekami lielam, lai varētu nodrošināt nozares speciālistu ar attiecīgās nozares personāla atlases projektiem. Ideālā variantā, ja atlases speciālistam ir vairāk nekā viena specializācija, jo attiecīgajā nozarē var notikt kādi ekonomiski satricinājumi, kā rezultātā nozare uz ilgāku laiku iesaldē attīstību un arī jaunu darbinieku meklēšanu.

WorkingDay šobrīd ir specializējies sekojošās nozarēs:

Tomēr tas nenozīmē, ka tikai šo nozaru pārstāvji ir WorkingDay klientu sarakstā. 20 gadu laikā uzņēmums ir īstenojis personāla atlases projektus teju visās iespējamajās uzņēmējdarbības nozarēs. Uzkrātā pieredze un amata kandidātu datubāze ļauj sekmīgi novadīt pat vissarežģītākos personāla atlases projektus, nepieciešamības gadījumā piesaistot attiecīgās nozares ekspertus no ārpuses.