Dažādas darbinieku prasmes – mūsdienu nepieciešamība

Pēdējos gados uzņēmumu darba vide ir ievērojami mainījusies. Viens no lielākajiem izaicinājumiem gan darbiniekiem, gan vadītājiem ir pielāgošanās šīm pārmaiņām. Strauji attīstās tehnoloģijas, palielinās konkurence, mainās darba prasības un pieaug nepieciešamība ne tikai pēc specializētām zināšanām, bet arī pēc prasmēm, kas ļauj darbiniekam veiksmīgi orientēties dažādās jomās. Šo prasmju komplektu dēvē par starpdiciplinārajām prasmēm. Bet kas tās īsti ir, kāpēc tās ir kļuvušas tik svarīgas un kā tās sekmīgi izmantot darba vidē?

Kas ir starpdisciplinārās prasmes?

Starpdisciplinārās prasmes ir prasmes un zināšanas, kas aptver vairākas disciplīnas un ļauj darbiniekam strādāt dažādās nozarēs vai specialitātēs. Ja tradicionālā pieeja paredz darbinieku iedalīšanu konkrētā amatā un jomā, tad starpdisciplinārā prasmju pieeja veicina plašāku domāšanu un darbošanos. Tas nozīmē, ka darbinieks spēj efektīvi apvienot zināšanas un prasmes no dažādām jomām, piemēram, integrējot inženierzinātnes, vadības prasmes, mākslu un informācijas tehnoloģijas (IT).

Šādas prasmes ir ļoti vērtīgas, jo ļauj darbiniekam risināt sarežģītus uzdevumus, izmantot radošu pieeju un efektīvi sadarboties ar speciālistiem no dažādām jomām. Starpdisciplinārā domāšana veicina plašāka konteksta izpratni, kā arī palīdz novērtēt dažādu nozaru mijiedarbību un to ietekmi uz uzņēmuma darbību.

Vērtība uzņēmumā

Straujās pārmaiņas darba tirgū liek uzņēmumiem būt elastīgiem un ātri pielāgoties jaunām tendencēm, tāpēc darbinieki ar starpdisciplinārām prasmēm kļūst īpaši vērtīgi. Kāpēc šīs prasmes ir tik noderīgas mūsdienu darba vidē?

  • Labāka problēmu risināšana. Starpdisciplināri darbinieki spēj domāt ārpus ierastajām robežām un izmantot zināšanas no dažādām jomām, radot inovatīvus risinājumus. Sarežģīti uzdevumi bieži prasa vairākus skatpunktus, un starpdisciplināra pieeja var būt izšķiroša.
  • Elastīgums un pielāgošanās spējas. Starpdisciplinārās prasmes ļauj darbiniekam ātri pielāgoties pārmaiņām. Ja viens projekts prasa tehniskas zināšanas un nākamais – radošumu, darbinieks spēj viegli pāriet no viena uzdevuma uz citu, nezaudējot produktivitāti un kvalitāti.
  • Efektīvāka komunikācija. Darbinieki ar plašu prasmju loku labāk saprotas ar kolēģiem no dažādām nodaļām. Piemēram, speciālists, kurš pārzina gan tehnoloģijas, gan biznesa procesus, var darboties kā starpnieks starp IT un pārdošanas nodaļu, veicinot produktīvu sadarbību.
  • Inovāciju veicināšana. Starpdisciplinārā pieeja bieži veicina jaunu ideju rašanos. Apvienojot zināšanas no dažādām jomām, iespējams radīt inovatīvus risinājumus, kas citādi nebūtu iespējami.
  • Uzņēmuma ilgtspēja. Uzņēmumi, kas atbalsta darbinieku starpdisciplināro prasmju attīstību, kļūst ilgtspējīgāki, jo spēj ātrāk pielāgoties tirgus izmaiņām un tehnoloģiskajām tendencēm.

Prasmju aktivizēšana

Lai starpdisciplinārās prasmes kļūtu par uzņēmuma vērtību, ir svarīgi, lai vadība veicinātu to izmantošanu un attīstību. To var paveikt:

  • veicinot daudzveidību komandās. Formējot komandas, svarīgi izvēlēties darbiniekus ar dažādām prasmēm un pieredzi, lai nodrošinātu plašāku skatījumu uz uzdevumiem un veicinātu radošas idejas. Piemēram, produktu izstrādes projektā var iesaistīt gan tehniskos, gan dizaina un mārketinga ekspertus;
  • veidojot mācību un attīstības programmas. Jānodrošina darbiniekiem iespēja apgūt jaunas prasmes ārpus viņu tiešās specializācijas, piedāvājot kursus un prakses programmas, kurās darbinieki var iepazīt citas uzņēmuma nodaļas un darbības jomas;
  • atbalstot iniciatīvas un projektus, kas ietver dažādu jomu sadarbību. Jāveicina darbinieku iesaiste projektos, kas prasa dažādu jomu mijiedarbību, piemēram, jaunu produktu izstrādē vai procesu uzlabošanā, kur piedalās speciālisti no dažādām nodaļām;
  • veicinot zināšanu apmaiņu uzņēmuma iekšienē. Jāorganizē regulāras tikšanās vai semināri, kuros darbinieki dalās ar zināšanām un pieredzi, ļaujot kolēģiem no citām nodaļām uzzināt ko jaunu un izmantot to savā darbā;
  • izmantojot mentorēšanu. Pieredzējušiem darbiniekiem var piešķirt mentora lomu, lai palīdzētu mazāk pieredzējušajiem kolēģiem attīstīt starpdisciplinārās prasmes, tādējādi veicinot gan ātrāku jauno darbinieku integrāciju, gan uzņēmuma kopējās zināšanu bāzes stiprināšanu.

Svarīgs praktiskais pielietojums

Lai darbinieki aktīvi izmantotu savas starpdisciplinārās prasmes, uzņēmumam ir svarīgi radīt vidi, kurā šīs prasmes tiek novērtētas un atbalstītas. Daži no veidiem, kā to paveikt, ir:

  • atzīt un novērtēt sasniegumus. Lai darbinieki būtu motivēti attīstīt starpdisciplinārās prasmes, vadītājiem jāatzīst un jānovērtē to ieguldījums. Publiska atzinība, prēmijas vai profesionālā izaugsme ir lielisks veids, kā veicināt motivāciju;
  • nodrošināt elastīgumu darbā. Darbiniekiem jābūt iespējai eksperimentēt un izmēģināt jaunas lietas, piemēram, strādāt pie projektiem, kas nav tieši saistīti ar viņu specializāciju. Tas ne tikai veicinās prasmju attīstību, bet arī palielinās darbinieku iesaisti un apmierinātību ar darbu;
  • radīt inovatīvu darba kultūru. Uzņēmumiem, kas vēlas veicināt starpdisciplināro prasmju izmantošanu, ir jārada kultūra, kurā tiek atbalstītas inovācijas un jaunrade. Tas nozīmē, ka darbiniekiem ir jābūt iespējai piedāvāt jaunas idejas un risinājumus, nebaidoties no kļūdām;
  • veicināt iekšējo mobilitāti. Jāsniedz darbiniekiem iespēja pārvietoties starp dažādām pozīcijām un nodaļām. Tas ne tikai palīdzēs viņiem attīstīt jaunas prasmes, bet arī stiprinās saikni starp uzņēmuma struktūrvienībām.

 

Māris Silinieks

 

Māris Silinieks, SIA “WORKINGDAY LATVIA”, mārketinga direktors

Avots: