Algas vairāksolīšana
Katrs atlases speciālists, agri vai vēlu, nonāk situācijā, kad izvēlētais kandidāts atsaka jo viņa patreizējais darba devējs pārsola lielāku algu. Šī ir patiesi šokējoša un tajā pašā laikā delikāta situācija visām iesaistītajām pusēm. Tomēr, ja pret to attiecas loģiski, stāvoklis vēl nav bezcerīgs.
Kā darba devējam, tev vienmēr ir jāsaglabā modrība un jāspēj atšķirt kandidātu kurš vienkārši iepērkas no kandidāta, kuram piemīt patiesi dziļa motivācija strādāt tieši tavā uzņēmumā. Pircējs parasti nespēj argumentēti pamatot kāpēc viņš meklē citu darbu un visbiežāk tam nav skaidra priekšstata par to, kāds būtu viņa vēlamais atalgojuma līmenis.
Esi uzmanīgs arī ar tādu kandidātu, kurš jau iepriekš ir pieņēmis algas pārsolīšanu. Ja viņš ir tā rīkojies jau agrāk, tas var atkārtoties vēlreiz. Lai atklātu kandidātā šo īpašību, intervijas laikā uzdod jautājumus par viņa motivāciju, pieņemot jaunu darba piedāvājumu un ko, tieši šajā amatā, viņš vēlas gūt priekš sevis.
Kā rīkoties gadījumā ja ir notikusi algas vairāksolīšana?
Ja kandidāts atsaka tev dēļ tā ka viņa patreizējais darba devējs uzsolījis lielāku algu, labākais ko tu vari darīt, ir palīdzēt kandidātam apzināties, ka tikai dažos gadījumos vairāksolīšana atrisina darba attiecības; jo ilgā laikā briedusi ideja par darba vietas maiņu nevar tikt atrisināta ar algas pielikumu.
Par cik algas vairāksolīšana ir ļoti delikāts jautājums, ja arī tev kādreiz rodas vēlēšanās uzsolīt kādam neaizvietojam darbiniekam – desmit reizes nomēri pirms nogriez! Tas ir īstermiņa risinājums un jau tuvākajā laikā problēma liks par sevi manīt vēlreiz.
Kā risināt?
10 labi padomi, kā motivēt kandidātu atteikties no algas vairāksolīšanas piedāvājuma:
1. Kas tas par uzņēmumu, kurā tu strādā, ja lai tev piedāvātu tirgus situācijai atbilstošu tavu prasmju atalgojumu, tev ir jāpiedraud ar aiziešanu no darba?
2. No kurienes rodas nauda tavas algas vairāksolīšanai? Vai tas ir tavs nākamais paaugstinājums amatā, kuru tu saņem avansā? (Visās firmās ir strikti noteikts atalgojuma līmenis katrai pozīcijai)
3. Tavs uzņēmums nekavējoties sāks meklēt tev aizstājēju par zemāku atalgojumu. Laika mehānisms ir sācis tikšķēt.
4. Tavs darba devējs ir informēts par tavu neapmierinātību ar esošo situāciju. No šīs dienas tava lojalitāte pret uzņēmumu būs zem jautājuma zīmes.
5. Kad būs pienācis laiks nākamajam paaugstinājumam, tavs darba devējs atcerēsies, kurš ir un kurš nav bijis lojāls pret uzņēmumu.
6. Kad pienāks grūtāki laiki, štatu samazināšanu tavs darba devējs sāks ar tevi.
7. Tie paši apstākļi, kas lika tev pieņemt lēmumu par pārmaiņām, atkārtosies arī nākotnē, neskatoties uz to ka tu pieņēmi algas pārsolīšanu.
8. Statistika norāda ka ja tu pieņem algas vairāksolīšanu, iespēja ka tu pametīsi firmu jau sešu līdz divpadsmit mēnešu laikā ir ļoti liela. Nacionālie pētījumi norāda uz to ka 89 % algas pārsolīšanu pieņēmušo darbinieku pamet uzņēmumu jau 6 mēnešu laikā (abos gadījumos – kad darbinieks pamet uzņēmumu brīvprātīgi, vai ar darba devēja iniciatīvu).
9. Pieņemt algas vairāksolīšanu nozīmē ietekmēt savu inteliģenci un iedragāt pašcieņu, jo tu apzinies ka esi nopirkts.
10. Ja reiz vārds ir pasprucis brīvībā, attiecības ar kolēģiem vairs nekad nebūs kā iepriekš. Tu pazaudēsi grupas atbalstu un vienmēr būsi tas defekts kuru atpirka atpakaļ.