Uzvelc karjerai bruņu vesti!

Mūsdienās neviens darba devējs nevar piedāvāt 100 % garantiju, ka tu savu darbu nepazaudēsi. Konkurences apstākļos darba tirgus ir ļoti dinamisks un negaidīti pavērsieni var, kā radīt simtiem darba vietas, tā arī likvidēt tās. Katrs darbinieks nemitīgi tiek vērtēts, lai noteiktu, cik ienesīgs tas ir kompānijai. Šī nedrošā vide daudziem darbiniekiem liek justies bezspēcīgiem un nedrošiem attiecībā uz ilgtermiņa karjeras iespējām. Tāpēc, prātīgi ir jau savlaicīgi nodrošināt sevi šajā nestabilajā vidē un sagatavot atkāpšanās ceļus.

Katrs strādājošais, savas dzīves laikā, nomaina vidēji 12 darba vietas. Neatkarīgi, vai tu raugies uz karjeru tajā pašā uzņēmumā, vai izskati iespēju mainīt darba vietu – jau šodien sagatavo drošu atbalsta punktu savām karjeras kāpnēm.

Šie pieci padomi domāti lai palīdzētu tev saglabāt noteicēja lomu veidojot savu karjeru un nodrošinot iztikas līdzekļus.

1. Regulāri atjauno savu CV, ievadot tajā savus sasniegumus un nozīmīgākos veikumus. Dari to ne retāk kā reizi 6 mēnešos. Atzīmē savus jaunos pienākumus un peļņu nesošos projektus, kurus esi novadījis. Katru mēnesi izveido sarakstu, kurā uzskaiti savus sasniegumus un darba kvalitātes uzlabojumus. Pieraksti arī seminārus, kuros esi piedalījies un norādi kādus rezultātus tas ir ļāvis tev sasniegt ikdienas darbā. Atjaunojot savu CV, neaizmirsti atspoguļot šos faktus un sagatavo pierādījumus tiem, ja pēkšņi tie izrādās nepieciešami.

2. Saņem rakstiskus vērtējumus par sekmīgi novadītiem projektiem. Nereti tev nākas ilgi strādāt pie kāda projekta, kura rezultātā uzņēmums nopelna vai ietaupa lielas naudas summas. Palūdz savam kāda no saviem vadītājiem, lai tas dod rakstisku vērtējumu tavam darbam šajā projektā. Izvēlies personu, kura spēs saskatīt tavu ieguldījumu projektā un palūdz lai tā uzraksta pāris rindiņas par projekta norisi. Tas var būt tavs tiešais priekšnieks, tava priekšnieka priekšnieks vai citas nodaļas vadītājs.

Viens no blakus mērķiem ir lai tavs ieguldījums kopējā projektā tiktu pamanīts. Tas var kļūt labs atbalsta punkts, kad uzņēmums izvērtē savus darbiniekus un to rentabilitāti. Sarūpē rekomendācijas vēstules katru reizi, kad tu, vai tavs tiešais vadītājs pamet darbu. Kad pienāks grūti laiki, šie papīriņi kalpos par drošības jostu. Tie noderēs arī gadījumā, ja tu izlemsi doties pasaulē laimi meklēt un atrast darbu citā uzņēmumā.

3. Izvēlies labi saskatāmus projektus. Dažkārt uzņēmumā rodas iespēja brīvprātīgi iniciēt un iesaistīties dažādos projektos. Idejas var būt visdažādākās – jauna ienākošās un izejošās korespondences organizēšanas sistēma, jaunu darbinieku pieņemšana darbā, prezentāciju vai semināru vadīšana, piedalīšanās speciālos projektos, kopā ar augstākā līmeņa vadību un citu nodaļu speciālistiem. Meklē tādus projektus, kurus tava vadība no vērtēs kā īpaši noderīgus, kā arī tie liksies pievilcīgi konkurējošajiem darba devējiem. Atceries, daudzi sasniegumi, kuri tev pieder kādā no projektiem, sākotnēji ir dzimuši no idejas, kuru tu esi pasviedis savam bossam.

4. Attīsti savu iemaņu sarakstu un pievieno tam jaunas prasmes. Darba devēji visaugstāk vērtē elastīgus, nemitīgi augošus darbiniekus, kuri uzrāda labus rezultātus. Izveido sarakstu no savām prasmēm un iemaņām, kuras tev ir nepieciešamas tava darba veikšanai. Izvēlies kādas divas jaunas iemaņas, kuras tu varēsi pievienot sarakstam nākošgad, lasot grāmatas, apmeklējot nodarbības, vai vienkārši piedaloties kādā uzņēmuma rīkotā seminārā.

Darba devēji augsti vērtē datoru prasmes, saskarsmes iemaņas (mutiskas un rakstiskas), komandas līdera iemaņas, zināšanas mārketingā un grāmatvedībā utt. Izvēlies divas prasmes, kuras vislabāk atbilst taviem veicamajiem pienākumiem uzņēmumā un izvirzi par mērķi tās vērst par savām priekšrocībām karjeras veidošanā, nākamā gada laikā.

5. Izmanto paziņu loku. Amata paaugstinājums var nākt no paziņu loka firmas iekšpusē, kā arī, ir lietderīgi atcerēties, ka divas trešdaļas darbinieku saņem labāku darba piedāvājumu kādā citā kompānijā, tieši caur paziņu loku. Tev noteikti ir plaši kontakti kā uzņēmuma iekšpusē, tā arī ārpus tā. Nemitīgi uzturi šīs attiecības un nostiprini tās. Saglabā kontaktus ar kolēģiem no iepriekšējām darba vietām. Krāj vizītkartes no dažādām konferencēm, semināriem un dažādu klubu saietiem – visiem gadījumiem, kad tu satiec jaunus paziņas. Kad zeme zem kājām sāks degt, šīs vizītkartes var izrādīties laimējušās loterijas biļetes jauna darba meklējumos.

Nevienā uzņēmumā tev nesolīs pilnīgu darba un karjeras drošību. Tev pašam jārūpējas par savu karjeras drošību un iespēju atrast jaunu darbu. Uzliec uz papīra rīcības plānu, kurš atbilst tavām karjeras iecerēm šinī dzīves posmā, nospraud īstermiņa mērķus, kuri ir jāsasniedz lai kļūtu par gardu kumosiņu iekārotajam darba devējam. Tas ir labākais veids, kā apdrošināt savu rītdienas karjeru.