Turpinot lietot mājas lapu www.workingday.lv, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk šeit >>.

Latviski   |   English

Autorizēties


Kā palūgt algas pielikumu? 23Šis jautājums ir nodarbinājis katru, kurš jebkad ir saņēmis algu. Šajā stāstā Tu atradīsi dažus svarīgus ieteikumus, kurus ņemot vērā, iespējams tavas pārrunas ar šefu būs daudz rezultatīvākas.

Izvēlies īsto mirkli.
Tas nenozīmē tikai to ka jānogaida, kad šefs ir labā noskaņojumā, bet, protams, arī tas ir svarīgi.

$ Nogaidi, kad firmai nav īpaši lieli izdevumi, kad lietas iet labi un Tu esi drošs ka lieka nauda uzņēmumā ir.

$ Vislabāk to darīt tad, kad priekšnieks Tevi izsaucis pie sevis, lai par kaut ko uzslavētu. Nekādā gadījumā nedari to, kad Tu esi saņēmis rājienu - kā atbildes reakciju: Vai tad par šādu samaksu no darbinieka ko vairāk var prasīt?

$ Izvēlies brīdi, kad šefs nav aizņemts ar citām svarīgām lietām. Labs laiks varētu būt darba dienas beigas, jo šai sarunai noteikti jānotiek zem četrām acīm.

Rūpīgi sagatavojies.
Ievāc informāciju par to, cik saņem tavi kolēģi līdzīgos amatos. Noskaidro, kādās domās ir priekšnieks par Tavu darbu, salīdzinājumā ar citiem darbiniekiem. Pilnīgi bezjēdzīgi ir lūgt algas pielikumu, ja vadība uzskata, ka Tu netiec galā ar saviem pienākumiem. Centies pirms pārrunām par algu vismaz mēnesi (labāk jau vienmēr) būt priekšzīmīgs darbinieks. Apkopo visus labos darbus, ko esi paveicis pēdējā laikā, jo vadība tos bieži vien nepamana un Tavi sasniegumi tai šķiet tas, par ko Tu saņem algu - pat tad, ja tie ir īpaši nozīmīgi.

Domā ekonomiski.
Apzinies, ka vadītājs uz Tevi skatās, kā uz investīciju projektu un nauda, kura Tevī tiek ieguldīta ir Tev pašam jāatpelna. Atceries, ka Firmai Tu izmaksā ne tikai to naudu, kuru tu saņem algas dienā, bet gan daudz vairāk - birojs, tehniskais nodrošinājums, nodokļi, telefons, biroja preces, transports. Vai citiem vārdiem sakot, ja Tu saņem algā 200,- LVL, tad kopā firmai Tu izmaksā vismaz 500,- LVL mēnesī, un Tev šī nauda ir ne tikai jāatpelna, bet arī jānes peļņu. Runājot par algas pielikumu padomā, vai Tu nevari uzņemties kādus (kaut vai nenozīmīgus) papildus pienākumus.

Neuzkāp uz to pašu grābekli,
uz kuru jau ir uzkāpuši daudzi. Kā pamatojumu algas pielikumam nekādā gadījumā nedrīkst minēt problēmas personīgajā dzīvē. Atceries - darba alga ir samaksa par padarīto darbu, nevis sociālais pabalsts. Minot finansiālās grūtības, kuras saistītas ar tavu personīgo dzīvi (mašīnu nozaga vai sieva pazaudēja darbu) var radīt gluži pretēju rezultātu, jo vadītājs var uzskatīt, ka tas negatīvi ietekmēs Tavas darba spējas un var pat sākt apsvērt iespēju atrast kādu produktīvāku darbinieku.

Nesasteidz.
Algas pielikumu drīkst prasīt tikai tad, ja Tu jau ilgāku laiku strādā šajā darba vietā (vismaz gadu) un ja kopš iepriekšējā algas paaugstinājuma ir pagājis pietiekoši ilgs laiks. Pacenties sakrāt punktus ilgākā laika posmā. Ja Tu esi viduvējs darbinieks un ne ar ko īpašu neizcelies starp pārējiem, vadītājs var neuzskatīt, ka Tu esi pelnījis labāku atalgojumu, jo vispirms vajadzētu pielikt pie algas labākajiem. Nogaidi kad firmai ir izdevies realizēt kādu īpaši sekmīgu projektu, kurā Tu esi bijis iesaistīts.

Zini, cik paprasīt,
apzinies savu tirgus vērtību. Ir daudz vieglāk paaugstināt algu vairākas reizes pa nenozīmīgu summu, nekā saņemt algas pielikumu par 30 %. Lūdzot algas pielikumu ir jāapzinās sava vērtība darba tirgū, jo Tu nevari gribēt saņemt vairāk, kā var būt būtu ar mieru saņemt kāds cits līdzvērtīgs speciālists, strādājot šajā pašā amatā.

Nepieprasi un arī nelūdz.
Pārrunas par algu ir ļoti delikāts jautājums, un tas ir jāpasniedz psiholoģiski korekti. Lēmums par algas pielikumu netiek pieņemts emociju līmenī un tieši tāpēc ir jāsagatavo ļoti spēcīga loģiskā argumentācija, tajā pašā laikā ņemot vērā vadītāja noskaņojumu. Ja Tev liekas, ka vadītājs ir uz tevi uzēdies, izmanto kāda kolēģa atbalstu, kuram ar vadītāju ir labas attiecības. Nepieprasi, jo ja Tu nokaitināsi vadītāju, vai aizskarsi viņa pašapziņu - lēmums var tikt pieņemts emociju līmenī un Tu algas pielikumu nesaņemsi, pat ja viņš dziļi sirdī apzināsies ka Tu saņem pārāk mazu atalgojumu. Viņam vienkārši būs grūti pieņemt savu sakāvi. Savukārt, ja Tu lūgsi, vadītājs var nolemt ka gan jau pāries - pačīkstēsi un nomierināsies.

  
   draugiem.lv
     

Komentāri

??? 14.11.2015

kaapeec shantaazhas aspekts te nav apluukots? :))

krishs 14.11.2015

ir baigais bezceris, jo tikko sāku, starp citu, ņemot vērā visu šeit minēto, runāt par algu, tad šefs, neskatoties uz to, ka vienmēr mani uzslavē un ir sagrūdis ar tonnu papildu pienākumiem, kuri pat nav manā lauciņā, bet ar tiem es tieku galā, vienmēr pasaka, ja es gribu, varu iet, jo neesot neaizstājamu darbinieku. Forši, vai ne?

Sproga 14.11.2015

Shis panjemiens katram nederes, jo katrs darba devejs un ari amats (tam, kurs prasa algas paaugstinajumu) ir savadaks, taja skaita ir runa ari par darba deveja attieksmi ka taadu pret saviem padotajiem.

relakse 14.11.2015

Tikko prasiiju algas pielikumu peec visiem ieprieksh mineetajiem ieteikumiem, bet nekaa!
Mani rezultaati plaana izpildee- ir plaana paarpildiishana, bet algu sanjemu 2x mazaaku nekaa viirieshu koleegji, kuri stipri atpaliek no plaana izpildes vispaar! juutos diskrimineeta, bet tas neko nemaina!
Un ko tagad dariit? neviens no ieteikumiem nestraadaa :(

Leons 14.11.2015

To relakse

Meklee citu darbu - kad buus konkreets piedaavaajums no cita darba deveeja, atradiisies arii pielikums.
;-)))

ixers 14.11.2015

Es to izdarīju kad plāns tīri labi pildījās, un nostādīju fakta priekšā, ka gribētu lielāku algu, vai arī izskatīsu iespēju aiziet citur. Nostrādāja

Lauris 14.11.2015

labs teksts, noteikti izprintesu, jo mani vilina arzemes.

Andris 14.11.2015

ES dariiju gandriiz tapat kaa seit staav rakstiits. Protams netiku ieprieks lasiijis. Algu pielika par 25 %. Biju nostradajis kompanijaa 10 menesus. Veiksmi diplomatijaa!

Kaspars 14.11.2015

Priekšniecību vajag nostādīt fakta priekšā - alga man ir šitāda, izdevumi šitādi. Tipa, man pie jums viss patīk, kolēģi forši, darbs interesants utt., bet es par tādu algu vienkārši nevaru izdzīvot. Lai cik būtu žēl, bet ja jūs nevarat pielikt, tad man ir jāmeklē cits darbs.

Branch 14.11.2015

Visforšāk dara ārzemju kompāniju vadītāji pret filiāļu darbiniekiem Latvijā. Viņiem ir iemācīts, ka vietējie darbinieki ir jātur spriedzē - tjipa par kādu algu tu vispār runā, ja principā runa ir vispār par to vai tu te strādāsi vai es tevi atlaidīsu. Šādā atmosfērā jums pat mēle nepagriezīsies pateikt, ka Zviedrijā jūs manam kolēģim maksājat 3-4x vairāk, jo Zviedrijā manam kolēģim ira arodbiedrība un šitais mans vagars ir spiests tur noslēgt koplīgumu ar filiāles arodbiedrību un ja viņam tur ienāks prātā pavērt muti par kādu tur staigāšanu pa naža asmeni - viņš ātri iepazīs Laval un Co pieredzi ar ardodbiedrībām. Es uzskatu, ka te mēs ilgi lauzīsim galvu kā palūgt normālu atalgojumu pieklājīgi pēc šeit izskanējušā labā stila kamēr mums nebūs normālas, stipras arodbiedrības ar zobiem un darba ņēmējs nebūs aizsargāts un nesapratīs, ka tikai tas ir ceļš, kā saskaņot darba devēja un darba ņēmēja apetīti un pie tam neklausīties katrā mārketinga apspriedē no cilvēka, kas saņem 6000 EUR mēnesī, ka te visi jau tā savu 500 LS algu saņem par neko.

Alex 14.11.2015

Tiirais sviests.. Nekad neko taadu neesmu dariijis un arii netaisos, preksh kam?? Labaak braukt uz Iriju, tur labaak!!!

Susis 14.11.2015

Pareizi dara tie, kas vispirms samekle darbu citur. Ta var dabūt krietnu pielikumu. Un vēl viens padoms prasiet tad kad uznemumam ir grūti ar darbiniekiem un tas nevar atļauties pazaudēt vēl vienu darbinieku. vēl vajadzetu parunāt ar kolēģiem, kā viņiem veicies. Pārejais ir tīrais sviests.

lempe 14.11.2015

paldies tiem, kas aizbraukushi uz arzemeem ... pateicoties tam mani ienaakumi augushi 3x ... protams 6000eur veel nav, bet...brauciet vien vairaak prom, palikushiem tik uz roku, mazaaka konkurence !!! jap!!! ave irija!!!

Čiepa 14.11.2015

Pāliecināt priekšnieku lai pieliek pie algas-galīgi garām. Es to cenšos panākt jau 8 gadus. Nekas nesanāk. Pats trakākais ka tu cilvēks strādā kā zirgs, arī virstundas un nekā. Gribat vispār apkrist - es pie tam vēl vadu divus uzņēmumus (kamēr šefs dzīvo pa ārzemēm)un ziniet par kādu algu 280 latiņi. Tā mīļie ļautiņi notiek kad dzīvo laukos. Jābrauc tik vien būs uz ārzemēm ...........

Ilze 14.11.2015

Pagaidām algas pielikumu var izspiest tikai vienā gadījumā : ja tiešām esi vērtīgs darbinieks, un esi sācis izrādīt interesi par citiem darba piedāvājumiem; un priekšniecība sāk just, ka var tevi zaudēt, tad algas pielikums ir garantēts.

Helijs 14.11.2015

Manuprāt, vislabākais veids, kā prasīt algas pielikumu, ir likt saprast, ka darbinieks var tikt zaudēts. Padomājiet paši - jāmeklē jauns cilvēks (laiks meklēšanai, apmācībai, izmaksas atlases kompānijai), tad vēl nav zināms, kā šis jaunais cilvēks strādās un ļoti iespējams, ka līdzvērtīgs aizvietotājs par Tavu esošo atalgojumu nebūs ar mieru strādāt. Šim būtu jābūt pirmajām domām darba devēja galvā. Arī gadījumā, pat ja runa ir par viduvēju darbinieku.
Tādēļ par algas pielikumu vislabāk runāt, ja:
1) Ir vismaz viens daudzmas konkrēts piedāvājums. Labāks, protams, par esošo;
2) Darbavietā ir švaki ar kadriem (aizgājuši prom vai strauji aug apjoms).
Neaizvietojamu cilvēku nav, bet to aizvietošana ir baigais čakars un bieži vien aizvietotājs prasa daudz vairāk, tādēļ tam vajadzētu strādāt :)

Peachins 14.11.2015

Raksti uz e-mailu,peljuks07@yahoo.com ar norādi-vajadzīga nauda-,nosūtīšu detalizētu informāciju uz jūsu norādīto e-adresi!

Marčiks. 14.11.2015

Es domāju ka Lempe drusku pārspīlē ar savu reiz trīs. Mans priekšnieks man algu palielināja pats ,par to pat es viņam neko nebiju bildis ne vārda . Kas atiecā uz algas palielināšanu tad vārdam (prasīt ) vai (palūgt) ir katram sava nozīme.Padomājiet vai palūgšana jūs nepazemo! Es domāju ka vairāk vajag uz psihi paspēlēt un tad būs labi.

janis 14.11.2015

muļķības darba devējs izmetīs no darba laukā jo aiz vārtiem ir daudz kas gribētāju strādāt.

///////////////// 14.11.2015

Domāju ka katram darbam ir jābūt koeficentam.cik tas ir vērtīgs.alga nevar būt atkarīga no priekšnieka garastāvokli vai no manām skaistajām acīm.priekšniekam noteikti jāzina sava darbinieka vērtība no padarītā darba ,nevis cik tases kafiju kopā izdzēruši---

patiesiibu godiigumu 14.11.2015

shitaa visa padariishana maigi sakot ir d...aa liishana es straadaaju kaa daudzi citi un veelos sanjemt godiigu samaksu par godiigu darbu tas viss kas ir rakstiits ir jaasaprot pasham priekshniekam jo mees varbuut neesam nekas bez vinja taa pat vinjsh nav nekas bez mums wnk godiigi lai maksaa no firmas nopelniitaa tad arii cilveekiem ies daudz labaak vairaak gribeesies straadaat utt
pats biju aarzemees kur vieteejiem labi maksaa un vinji nu noteikti nebija slinki straadaaja garas stundas taa pat kaa iebrauceeji saku kaa ir cilveekiem ir jaapaliek godiigiem vienam pret otru un protams jaastraadaa ir viesiem nedriikst uzdziivoties uz tauras sviedriem taa pat vinji tos miljonus kapaa nepanjems

āzis 14.11.2015

Mūsu laikā algas pielikumu tiešām var dabūt ar garantiju tikai sava aroda spečuks. Jo sevišķi, ja tas amats ir stipri specifisks.
Ja šefs ir saprātīga būtne tad tāpat vien neatlaiž, jo zina, ka jaunajam būs jāieborē kā un ko darīt un tieši tā darīt nevis kā iepriekšējā darba vietā.
Bet es piekrītu ka, vajag tā, ka vienu mēnesi riktīgi cītīgi un ražīgi pastrādāt un tikai tad prasīt pielikumu, protams izdevīgā brīdī.

Es tā dabūju no 420 uz 450 aldziņu.

Un jo vairāk ir jo vairāk gribās.... tā nu tas ir :)

Gatis Kauliņš 14.11.2015

Par iespējamiem algas pielikumiem, laikiem un karjeras iespējām būtu jāizrunā jau darba pārrunās, pirms darba uzsākšanas.

Jūsu pārlūks natbalsta SVG datņu parādīšanuIesakām