Turpinot lietot mājas lapu www.workingday.lv, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk šeit >>.

Latviski   |   English

Autorizēties

Vai mainīt darba vietu? 14Mēs lielāko daļu nomodā pavadītā laika ziedojam darbam. Tātad tieši darbā mums ir jāvar sasniegt dzīvē izvirzītos mērķus. Kāpēc cilvēks strādā? Lai nopelnītu iztiku? Nē! Ikviens vēlas savā darbā saskatīt dzīves jēgu. Galvenais darbā ir rast savu dziļāko vajadzību piepildījumu. No darba vietas mēs sagaidām izaugsmes iespējas, stāvokli sabiedrībā un drošības sajūtu par savējo un tuvinieku nākotni.

Cilvēkam dažādos vecumos aktivizējas atšķirīgas vajadzības:

>>Jaunībā (20-25) attīstība, jaunu zināšanu iegūšana, karjera, izaugsme. Šajā vecumā īpaši svarīgs ir sabiedrības vērtējums un atzinība.

>>Precības un pēcnācēji rada vajadzību pēc drošības un stabiliem ienākumiem.

>>30 un vairāk - tuvojas pusmūža krīze. Kas es būšu 50 gadu vecumā?

>>Pāri 40 - jāsāk domāt par vecumdienām, tiek pārvērtētas vērtības un mērķi.

>>50 - parasti jau ir iegūts stāvoklis sabiedrībā, vairs nav sevi jāpierāda - kļūst svarīgi pielietot darbā radošo potenciālu, radīt kādu paliekošu vērtību.

Darba vietas maiņa ir cieši saistīta ar indivīda temperamentu un pasaules uztveri. Bieži, spēja strādāt ilgus gadus vienā darba vietā, ir saistīta ar audzināšanu un pasaules uzskatiem. Ir cilvēki kuri visu mūžu nodzīvo vienā, kaut arī nesaticīgā laulībā, un ir tādi, kuri pamanās izpostīt vairākas veiksmīgas laulības... Arī darba vietas maiņai vajadzētu pieiet pēc iespējas konstruktīvi un ar apdomu. Emocionāla pieeja var ilgtermiņā likt kaut ko nožēlot.

Sākt skatīties uz jaunu darba vietu vai amatu varētu brīdī, kad Tu sajūti diskomfortu savā esošajā darbā. Protams nevajadzētu sasteigt, jo tas var būt saistīts ar mirkļa emocijām. Šeit ir vajadzīga ļoti analītiska pieeja.

Par darba vietas maiņas iemeslu var kļūt arī nesaskaņas kolektīvā. Nevienam nav noslēpums, ka dienu dienā strādājot ar cilvēkiem ir jābūt arī psiholoģiskai saderībai. No ilgstošas psiholoģiskās spriedzes krītas darba rezultāti un pat var sākties karjeras lejupslīde. Vēl sliktāk ir tad, ja psiholoģiska nesaskaņa rodas ar vadību... Nevajadzētu aizmirst, ka nesaskaņas iemesls ir meklējams ne tikai apkārtējos, bet arī Tevī pašā un var būt problēmas risinājums ir (Latvijā gan vēl nevisai populārs) psihoterapeita apmeklējums.

Viena uzņēmuma vai amata ietvaros darbinieks ne vienmēr var apmierināt visas savas vajadzības un īstenot talantus. Pienāk brīdis, kad viņš apzinās ka ir sasniedzis savas attīstības augstāko punktu. Kā jums patiktu strādāt apzinoties, ka tas, kas jūs esat šodien, par to jums būs jāpaliek līdz pēdējai stundiņai?

Bieži darbinieka karjeru personāla vadītājs plāno ņemot vērā apstākli, ka viens no nākamajiem karjeras soļiem būs ārpus uzņēmuma. Reti kurš uzņēmums spēj piedāvāt bezgalīgu izaugsmi. Darba vietu vajadzētu mainīt brīdī kad Tu jūti, ka šo uzņēmumu Tu esi pāraudzis. Tas ir pašsaprotami, ka piecu darbinieku uzņēmums nespēs algot un motivēt darbinieku, kurš var vadīt 500 darbinieku firmu.

Īpaši mūsdienās, kad labs speciālists ar Interneta starpniecību var kandidēt uz ASV, Austrālijā vai jebkurā citā pasaules nostūrī izsludinātu konkursu - kārdinājums nomainīt darba vietu (algu, kolēģus, vadītāju) var būt vēl lielāks.

Vēl nesenā pagātnē cilvēks strādāja visu mūžu amatā, kuru tas bija ieguvis jaunībā. Šodien viss ir mainījies. Shēma izglītība - prakse - darbs, vairs nedarbojas. Sakarā ar IT straujo attīstību un jauno tehnoloģiju ieviešanu, pasaule ir kļuvusi neticami ātra un maza. Jau beidzot studijas, pēc pāris gadiem var izrādīties ka ar iegūto informāciju ikdienas darbā nepietiek.

Mūsdienu pasaulē ir jāorientējas uz izglītība - darbs - izglītība - darbs u.tt. Ar šādu dinamiku ir liela iespēja ka darba un izglītības procesā cilvēkā atklājas jauni, līdz šim vēl nezināmi talanti. No ekonomikas viedokļa - visizdevīgāk ir strādāt tajā amatā, kurš tev vislabāk padodas. Arī jaunu talantu atklāšana sevī var kļūt par iemeslu darba vietas maiņai.

  
   draugiem.lv
     

Komentāri

Vladimirs 14.11.2015

Es pilnīgi piekritu augstāk rakstītam.

slaiks 14.11.2015

Nu te jau atkal aiziet komunistiskais postulats tikai citā maisā iebāzts, tad jau reliģiju te a vajadzētu pieminēt. Ja dzīves jāga i tikai darbā - tas i sviests.

janis 14.11.2015

slaik! tev aciim redzot ar darbu ir nenoveicies. izlasi veelreiz sho rakstu un ieliec sludinaajumu. varbuut atradiisi iisto darbu. tieshi tev radiitu.

Kristine 14.11.2015

Ja darbaa ir nesaskanjas ar sve$tautie$iem kuri navar paardziivot kad esi gudraaks par vinjiem tad noteikti jaamaina darbs jo aatraak jo labaak tikai tas nav tik vienkaar$i $ajaa anglju zemee :(

Dagnija 14.11.2015

Man laikam jau ir pusmūža krīze - visu laiku labāku darbu gribas... (kaut līdz 30 oi oi oi)

Kodējs 14.11.2015

noveicies vai nenoveicies, bet, ja dzīves jēga un piepildījums jāmeklē darbā, tad pie reizes jāapmeklē arī pieminētais psihoterapeits! darbs ir iztikas avots, patīkamāks vai nē, labāk vai sliktāk apmaksāts, interesants vai nomācošs - bet tas ir tikai vinīgi tas, ka tu pārdod vismaz trešo daļu (ja strādā 8 stundas dienā) savas ne pārāk garās dzīves labāko gadu, lai apmierinātu savas reālās vai iedomātās vajadzības.

Fashist 14.11.2015

Ko darīt, ja skolas direktore (vecums 67 gadi) klūva pretīga ta, ka nevar vairs ciest? Kāpēc viņa nevar aiziet pensijā? Kāpēc man jādoma par to, ka pārmest darbu un aizbraukt kaut kur? Kāpec viņa domā, ka viņa ir vissgudrākā, visspējigaķā. Bet viņa jau neko nesaprot, viņai nestrāda smadzenes. Un visi baidās pateikt, ka karalis ir pliks tāpēc, ka baidās....

Anna 14.11.2015

es domāju kā Kodējs - man darbs ir nauda un nekas vairāk

linda 14.11.2015

piekritu

ALLA 14.11.2015

Darba maina ir loti nopietni.Dazreiz mes tiesi izdaram kludu,tad kad jutam,ka darbs ir janomaina,bet mes to neizdaram.Biezi metajamies nezina, kaut ari vecaja darba tiesam jutamies nenoverteti un diskomforti.Bet galvenais tas, ka taa ari neviens nepalidzees izdarit pareizo izveli.Es pati biezi esmu atteikusies no darba mainas, jo gadijas darbu mainit tikai tad, kad tika likvideta darba vieta. Bet iesaku tomer nebaidities spert soli pretim jaunai darba vietai, ja tagadeja jus neapmierina!

sapņotāja 14.11.2015

vēlos braukt uz Austrāliju

sanda 14.11.2015

paldies par ieteikumiem...shis paliidz tieshaam saprast paaris dziives veertiibas un prioritaates... :)Paldies!!!

ina 14.11.2015

Ochenj horochaja statja,spasibo.solidarna s Sandroi.

Ievacha 06.02.2018

Es arī gribētu braukt uz Jaunzēlandi, savu iedomu vai reālo vajadzību īslaicīgai apmierināšanai. Bet, pārdodot 8h sava negarās dzīves laika, man pat pusbiļetei nesanāk. Ko nu - terapija? Darba maiņa? Varbūt gribēt tikai uz Limbažiem vai Kuldīgu, kur es reāli varu atļauties doties? Labs raksts, pat ļoti. Liek aizdomāties par svarīgo.

Jūsu pārlūks natbalsta SVG datņu parādīšanuIesakām