Turpinot lietot mājas lapu www.workingday.lv, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Uzzināt vairāk šeit >>.

Latviski   |   English

Autorizēties


"Sieviešu" un "vīriešu" profesijas? 7Strādājot personāla atlasē man ikdienā nākas saskarties ar apstākli, kad darba devējs pieprasa lai kandidāti uz kādu konkrētu vakanci būtu vīrieši vai sievietes. Tajā pašā laikā, norādīt darba sludinājumā kādu konkrētu dzimumu skaitās pretējā dzimuma diskriminācija...

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā pastāv iedalījums sieviešu un vīriešu profesijās un maz ticams, ka šāds iedalījums jebkad izzudīs, secināts pēc Labklājības ministrijas pasūtījuma veiktajā pētījumā par iedzīvotāju izpratni un attieksmi par dzimumu līdztiesības jautājumiem.

Pētījuma dati liecina, ka apgalvojumam par profesiju iedalījumu pēc dzimuma un to, ka šāds iedalījums, visticamāk, nekad neizzudīs, piekrīt 64,5% sieviešu un 59,8% vīriešu. 24% vīriešu un sieviešu uzskata, ka šāds iedalījums pastāv, tomēr nākotnē tas varētu izzust. Tikai 8% vīriešu un 5% sieviešu savukārt pauduši, ka vispār nepastāv iedalījums sieviešu un vīriešu profesijās. Aptaujā par pašu piemērotāko profesiju sievietēm tika atzīta bērnudārza audzinātājas profesija, kā arī mājsaimnieces, sekretāres amats un medmāsas un sanitāra profesijas.

Savukārt par piemērotākajām profesijām vīriešiem Latvijas iedzīvotāji atzinuši autobusa šofera un militārpersona profesiju. 80% respondentu atzīmējuši, ka vīriešiem piemērotākā ir celtnieka un policista profesija, bet vairāk nekā puse respondentu pauduši, ka vīriešiem piemērotākā ir liela uzņēmuma vadītāja, baņķiera, politiķa profesija, kā arī ministra amats.

Pētījumā secināts, ka arī ģimenē bieži vien pastāv dalījums starp vīriešu un sieviešu pienākumiem. Attiecīgi 80% un 78% aptaujāto atzinuši, ka sievietes parasti veic mājas uzkopšanu un ēdiena gatavošanu. Arī bērna audzināšanu biežāk, proti, 49,5%, veic sievietes. Pie darbiem, kas galvenokārt attiecināmi vīrietim, aptaujā minēti remontdarbi mājās, avīžu lasīšana, televīzijas skatīšanās un ģimenes materiālā nodrošināšana.

Iedalījums sieviešu un vīriešu profesijas tomēr pastāv. Paliek atklāts tikai jautājums par to, kur atrodas robeža starp pašsaprotamu dzimuma profesiju un darba devēja personīgo iegribu?

Raksts sagatavots izmantojot ziņu aģentūras LETA materiālus.
Jautājumus un ieteikumus priecāšos saņemt pa e-pastu: Maris.Silinieks@WorkingDay.lv

  
   draugiem.lv
     

Komentāri

Edgars 14.11.2015

Nu protams , ka pastāv iedalījumssieviešu un vīriešu profesijās , nu nevaru iedomāties sievieti , kura ir gaidībās , par vilcienu lokomotīves vadītāju (preču vilcienos)...ideāli , vai ne???

Anna 14.11.2015

mums visi vadītāji ir vīrieši, pārējie darbinikei 80 % sievietes.

anita 14.11.2015

aac

Bumsiks 14.11.2015

"Arī bērna audzināšanu biežāk, proti, 49,5%, veic sievietes." Tātad atlikušie 50,5% gadījumu ir mazākums? Kaut kas neriktīgi ar matemātiku...

agnese 14.11.2015

sievietei kura grib daudz sasniegt dziivee gjimene nav sjkjerslis bet gan atbalsts..... neviens nesaka ka sievietei staavoklii vajag straadaas.. tie ir tikai 9nji meeneshi nevis visa dziive.... un beernu kopshanaa noteikti vajadzeetu daudz vairaak piedaliities arii viirieshiem savaadaak jau beernu apzinjaa rodas stereotips ka sievietes vieta ir maajaas :PPPPP

Laura 14.11.2015

ir gan sieviešu un gan vīriešu profesijas, manā darbā arī vīrieši vairāk nekā sievietes, sievietes 80%,

ilze 14.11.2015

viss ir atkarīgs no mums pašiem. ja sieviete gribēs vadīt vilcienu atd vadīs, tikai to sieviešu īpatsvars būs daudz mazāks, nekā bērnu dārzu audzinātājs. interesanti cik māmiņu gribētulai bērnu dārza audzinātājs ir vīrietis? es pat latvijā tādu vietu nezinu kur tā ir. tas ka vīrieši reti kurais audzina ģimenē bērnus ir statistikas datos vērojams, labāk krāmē koferus nekā maina kakainus autiņus.gods un slava tiem nedaudzajiem kas to dara!!!

Jūsu pārlūks natbalsta SVG datņu parādīšanuIesakām