Kā pūcēm no rīta pamosties
Cilvēki iedalās cīruļos un pūcēs. Cīruļiem no rīta ir viegli piecelties, savukārt vakarā viņi ir miegaini un nevēlas vairs darīt neko aktīvu. Savukārt pūcēm aktīvākais laiks ir tieši vakarā. Tomēr, ja darbā tik un tā jāierodas astoņos vai deviņos, bieži vien ir grūtības piecelties. Vēl ir arī baloži – cilvēki, kuriem vislielākā enerģija ir tieši dienas vidū.
Lai pūcēm būtu vieglāk pamosties, jāpiedomā par iešanu gulēt. Vēlams iet gulēt laicīgi, lai gan visbiežāk pūces ļoti ilgi uzturas augšā, jo nenāk miegs, un nelīdz pat apziņa, ka sešos no rīta būs jāceļas. Pūcēm vēl mazāk nāks miegs, ja viņas kaut ko sāks meklēt internetā, jo tad augšā var nosēdēt līdz pat agrai rīta stundai.
Tāpēc vakarā labāk vēlams veikt atslābinošas darbības: ieiet siltā, nomierinošā vannā vai dušā, lasīt kādu grāmatu (bet ne pārāk interesantu, jo tad var aizrauties līdz rīta gaismai), klausīties mierīgu mūziku vai vienkārši apgulties pēc iespējas ērtāk un vērot kaut ko viendabīgu. Ja ir satraukums, jācenšas domāt par kaut ko patīkamu, jo tas palīdzēs atslābināties. Lielisks atslābināšanās paņēmiens ir masāža. Bet, ja blakus nav otra cilvēka, var izlīdzēties ar skausta masāžu, lai atbrīvotos no saspringuma plecos. Ja cilvēkam ir noteikts dienas režīms, ir vieglāk iet gulēt noteiktā laikā un līdz ar to arī noteiktā laikā celties.
Lai celšanās būtu veiksmīga, jāatrod vislabākais veids, kā to darīt. Tā kā no rīta pūces guļ arī tad, kad ir jau pamodušās, nav vēlama pārāk skaļa mūzika, spalgs modinātāja zvans, auksta duša vai rīta kross, jo tas drīzāk izraisīs galvassāpes un ķermeņa protestu, nekā nodrošinās labu un patīkamu pamošanos.
Vēlama patīkama modinātāja melodija. Tomēr pūcēm vajag atcerēties, ka, dzirdot modinātāju, labāk celties uzreiz, nevis plānot vēl mazliet pagulēt, jo tad, visticamāk, rīts būs nogulēts un kārtējo reizi būs jāskrien pa galvu pa kaklu. Līdz ar modinātāju var sākt staipīties vai mierīgi piecelties sēdus un pamasēt ausu ļipiņas, plaukstas un pēdas. Uzmundrinoša būs viegla ķermeņa norīvēšana ar dvieli. Galvas masāžas vietā pietiek ar matu izķemmēšanu, un seja pamodīsies, ja uzliksi dienas krēmu. Tas viss ķermenim ļauj mierīgi saprast, ka laiks celties. Ja tomēr ir ieradums modinātāju izslēgt un turpināt gulēt, labāk to nolikt tā, lai bez piecelšanās to nevarētu izslēgt.
Pie gultas var nolikt ūdens glāzi, ko iemalkot, kamēr organisms lēnām pamostas. Ūdens organismam palīdzēs sākt rosīties. Ja vēders neprotestē pret gāzētu ūdeni, arī to var dzert no paša rīta, jo kņudinošā sajūta palīdz piecelties. Arī kafija palīdz pamosties, tomēr nevajadzētu ar to aizrauties, jo kafija var radīt papildu slodzi organismam, tai skaitā sirdij.
Ziemas laikā nevajadzētu būt spilgtam apgaismojumam – tad gribēsies samiegt acis vēl ciešāk un gulēt tālāk. Apgaismojumam jābūt mierīgam, tāpat kā mūzikai – ne pārāk skaļai. Kad rīti ir jau gaiši, var atvērt aizkarus, jo dienas gaisma fizioloģiski ķermenim signalizē, ka laiks celties. Vai nu siltās čībās, vai arī basām kājām var doties uz dušu. Jāsāk ar siltu dušu, kas pamodinās ķermeni. Ja ir vēlēšanās, var veikt arī kontrastdušu, bet vēlams izvēlēties vēsu, nevis aukstu ūdeni.
Vēl, protams, ar sevi var strādāt psiholoģiski. Kad nemitīgi jāskrien uz darbu un lāgā nav bijusi iespēja iedzert kafiju un sataisīties, tad sanāk sevi šaustīt. Savukārt tajos rītos, kad izdevies laicīgi un mierīgi piecelties, diena, šķiet, iekrāsojas pavisam citās krāsās, un ir priecīgs noskaņojums jau no paša rīta.
Tāpēc ir vērts izdomāt, ko no rīta darīt, lai būtu motivācija piecelties. Ar kādu cilvēku var sarunāt, ka viņš internetā atsūtīs kādu jauku ziņu. Būs stimuls no rīta piecelties, lai ziņu izlasītu. Dāmas var izdomāt kādu jauku nodarbi, lai sevi sakoptu. Ja patīk sagādāt prieku citiem, tad iemesls piecelties agrāk var būt vēlme sagādāt mājiniekiem kādu pārsteigumu, kamēr viņi guļ.
Katrā ziņā daudz labāk ir sākt rītu ar jaukām domām, nevis ar «Ak, jel, jau atkal jāceļas! Varbūt tomēr pagulēt, pagulēt, pagulēt…». Un tad jau – Ak, vai! Cik vēls! – Cilvēks kā aksiomu var pieņemt – noskan modinātājs, un es ceļos. Bez variantiem. Tad izpaliks nīgrums un dusmas uz visu pasauli. Ja pūcēm ir diskusija ar sevi par celšanos, vienmēr uzvarēs doma par gulēšanu.
Iveta Rozentāle